Sorozatkritika

2024.11.03. 09:20

Grotesquerie – sorozatkritika az első négy epizódról

A Disney plusz horror sorozata nem kisebb névhez, mint a népszerű American Horror Story szellemi atyjának, Ryan Murphy-nek az alkotása.

Lass Péter

Ahogyan azt az összes magára valamit is adó streamingplatform teszi, a Disney plusz is felturbózta horrorfilmes kínálatát Halloween alkalmából. A Disney nem bízta a véletlenre: nem kisebb név, mint a népszerű American Horror Story szellemi atyja, Ryan Murphy kapta azt a feladatot, hogy az ünnep idejére minél több nézőt szegezzen a képernyők elé. Ennek jegyében készült a Grotesquerie (jelentése: groteszkség) című sorozat, amely már címével is azt sugallja, hogy Halloweenhez méltó, megosztó és brutális élmény lesz.

Disney plusz horror sorozat, Disney+ Halloween tartalmak, Ryan Murphy Grotesquerie, horror streaming szolgáltatás
Disney plusz horror sorozat: Grotesquerie, promóciós kép

Bár a sorozat még félúton sincs (novemberig mindössze négy epizód jelent meg a tízből), már most sok mindent elárulnak a karakterek: van egy zseniális, de alkoholista nyomozónő, a túlsúlyos lánya, egy kómában fekvő, szexfüggő férj/édesapa, egy sorozatgyilkos-rajongó apáca, egy alfahím pap, és egy szexuális ragadozó nővér, akihez képest a Száll a kakukk fészkére Ratched nővére szinte angyalnak tűnik. A gyilkolást egy sorozatgyilkos végzi, aki az emberölés mellett két dologhoz ért: a Bibliához és az anatómiához. Természetesen az ő elkapása a cselekmény fő tétje, ám négy epizód után még nem látni a fényt az alagút végén.

A gyilkos bibliai motívumokat épít be áldozatai „kiállításába,” ami rögtön felkelti a helyi egyház figyelmét. Az apáca már az első gyilkosság helyszínén megjelenik, kezdetben kéretlenül, majd a nyomozónő felismeri, hogy a gyilkosságok különös körülményeinek megértéséhez az ő segítségére lesz szükség. Az emberölések vallásos jellege David Fincher klasszikus thrillerét, a Hetedik-et idézi, amelyben a gyilkos módszeresen a hét főbűn szerint szedi áldozatait.

Sajnos a Grotesquerie minőségében nem éri el a Hetedik-et, mivel ez a sztori sokkal jobban működik százhúsz percben, mint tíz epizód háromnegyed órás formájában. A vallásos körítést leszámítva a Grotesquerie nem több egy átlagos thrillernél, amelyben a nyomozó igyekszik lépést tartani a zseniális sorozatgyilkossal, de az mindig egy lépéssel előrébb jár nála.

Disney plusz horror sorozat, miben próbál kiemelkedi?

A sorozat viszont kiemelkedni próbál a karakterábrázolás révén. Ehhez idő kell, és Ryan Murphy ezt maximálisan kihasználja: a Grotesquerie tobzódik a diszfunkcionális személyiségekben. Az első négy epizód cselekményidejének csak töredéke szól magukról a bűnesetekről, így a sorozat eddig sokkal inkább egy groteszk karakterdrámának tűnik, mint horror-thrillernek. Ha Murphy tovább folytatja ezt a lassú tempót, biztosan elveszíti legalább egy nézőjét (engem), mert eddig sem a párbeszédek, sem a cselekmény nem elég izgalmas ahhoz, hogy székhez szögezzen a Grotesquerie.

Mindazonáltal a színészekre aligha lehet panasz: a főhősnőt alakító Niecy Nash, az apácát játszó Micaela Diamond és a nővért megformáló Lesley Manville is remekel. Ha épp nincs más a listán, tehetünk egy próbát a Grotesquerie-vel, de talán jobban járunk, ha inkább újranézzük a Hetedik-et.

További sorozatkritikáink a linken >>>

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában