2 órája
Karikó Katalin: Harcolni kell azok ellen, akik az immunológiát a Facebookon tanulták – galériával, videóval
Szerda délelőtt megkezdődött Karikó Katalin négynapos programsorozata Szegeden. A Nobel-díjas professzorasszony első nyilvános szereplése a SZTE Innovációs Nap megnyitóján volt, ahol előadást tartott - most is a tőle megszokott stílusban, sok humorral fűszerezve.
Számos egyetemi fejlesztés, ipari együttműködés és kutatás-fejlesztést támogató program eredményeként a Szegedi Tudományegyetem a dél-alföldi innovációs ökoszisztéma központjává vált. A tudományos sokszínűség és a legérdekesebb innovatív ötletek mutatkoztak be szerdán a SZTE Innovációs Napján.
Az innováció meghatározza az emberiség jövőjét
Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora megnyitó beszédében úgy fogalmazott, hogy az Innovációs Nap az intézmény egyik legfontosabb eseménye 2012 óta.
Az innováció meghatározza az emberiség jövőjét, ezért az egyetem számára nagyon fontos, hogy ebben részt vegyünk
– mondta.
Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár a rendezvényen jelentette be, hogy az 50 milliárd forint összértékű Neumann János-programban a SZTE nyerte el az egyetemek közül a legtöbb, összesen 11 pályázatot. A magyarországi innovációval kapcsolatban a következő évek prioritásai között említette a kutatástámogatási rendszert, az egyetemi technológiai transzferügyek erősítését, a nemzeti laboratóriumok programjának megalkotását, valamint azt, hogy miután megítélik a science park címeket, az ezt elnyerő létesítményeket is fejleszteni fogják. Kiemelte: a legnagyobb potenciált a magyar innovációban az egyetemekről és kutatóintézetekből származó technológiai vállalatok megerősítésében látják. A rendezvényen felszólalt Szabó Gábor is, aki a SZTE kuratóriuma mellett a Magyar Innovációs Szövetség elnöke is. Mint mondta, az innovációval kapcsolatban a szövetség két kritériumot vár el: legyen újdonság és a gyakorlatban, gazdaságban hasznosítható. Ezek létrehozásában szerinte az egyetemeknek elsősorban a fiatalokra kell számítaniuk.
Az oltóanyag nem programozza át az embereket
A nyitó beszédek után Karikó Katalin Nobel-díjas professzor tartott előadást, ezzel kezdve meg négynapos programját Szegeden. Az „Egy kutató gondolatai az innovációról – Hogyan lesz a kutatásból sikeres vállalkozás?” című előadásában idézte fel pályafutása sikereit és kudarcait, sok humorral fűszerezve. Kijelentette: hosszú folyamat, amíg az alapkutatás során elért felfedezésből termék lesz. Esetében az mRNS-t már 1961-ben felfedezték, és 2021-re lett belőle vakcina. De ugyanilyen kihívásként jelölte meg azt is, hogy az innovációt elfogadtassák az emberekkel.
Vannak, akik az immunológiát a Facebookon tanulták, és az is jellemző hozzáállás, hogy minél kevesebbet tud valaki, annál biztosabb benne, hogy az a tuti, amit ő mond. Ezek ellen kell harcolni
– jelentette ki. Saját példájával kapcsolatban megjegyezte: ahogyan nem kezdünk el fotoszintetizálni attól, hogy növényeket eszünk, nem alakul DNS-sé az mRNS sem a szervezetünkben, és az oltóanyag nem programozza át az embereket.
A siker kulcsaként Karikó Katalin azt jelölte meg, hogy hinni kell önmagunkban, és el kell hagyni a komfortzónát.
Mindezek mellett meg kell tanulni kezelni a stresszt, és fontos a fizikai fittség. Ha mentálisan és fizikálisan készen vagy, ki tudsz mászni a gödörből
– mondta.
Karikó Katalin négynapos programsorozata Szegeden
Fotók: Török JánosHa van ötleted, csináld magad
Előadása második felében arról beszélt, hogy az elé tornyosuló nehézségeken hogyan küzdötte át magát. Felfedezésének szabadalmaztatását például úgy vitte keresztül az egyetemi döntéshozókon, hogy amikor a kopasz férfi megkérdezte, ez mire jó, azt válaszolta:
Lehet, hogy hajnövesztésre is.
De megemlítette azt is, hogy amikor 58 évesen elküldték nyugdíjba, nem azt választotta, hogy onnantól kezdve azt nézi, hogy nő a fű, hanem elment a BioNTech-hez. Illetve amikor azt látta, hogy egy cég alkalmazott kutatóinak megmondják, min kell dolgozniuk, inkább saját céget alapított.
Ha van ötleted, csináld magad
– javasolta a hallgatóságnak.
Szó esett a nők helyzetéről is a kutatói pályán. Kiemelte: Magyarországon a nők részvételi aránya a szabadalmakban mindössze 12 százalék, miközben Ázsiában ez 30 százalék felett van.
Azt tanácsolom a kutatónőknek, hogy először is nézzék meg, kihez mennek férjhez. Én sem lennék itt, ha nem olyan párom lenne, aki egy szót sem szól, amikor főzés helyett egy PCR-masinát viszek haza, hogy javítsa meg
– mondta Karikó Katalin, aki hozzátette: ő soha nem érezte hátránynak, hogy nő.
A Nobel-díj után is van még motiváció
Az előadás végén a hallgatóság kérdezhetett. Arra, hogy milyen kihívásnak akar még megfelelni a Nobel-díj elnyerése után, Karikó Katalin azt válaszolta, hogy gyógyszer kifejlesztésén dolgozik. Ezért mond most sok felkérésre nemet.
Ilyenkor azokra gondolok, akik szenvednek
– mondta. Hogy pontosan min dolgozik, azt azonban nem árulta el.
Ha lesz eredmény, majd beszélek róla
– mondta.
A rendezvény végén átadták az idei innovációs díjakat, összesen 7 kategóriában.
Szegedi egyetemi hírek
- Megkezdődött a Szent-Györgyi Tanulmányi Verseny – galériával
- Szegedi elnöke lett a Magyar Orvostanhallgatók Szövetségének
- A kollégium tetején táncoltak az egyetemisták – videóval
- Az SZTE kutatása forradalmasíthatja a gyémántbányászatot
- Elindult a keresztféléves felvételi jelentkezés az SZTE-n is