2 órája
Márki-Zay Péter városában elkezdődött a kilakoltatás
Kilakoltatás kezdődött Hódmezővásárhelyen az önkormányzati bérlakásokban. A Dobó Katalin utcából, egy önkormányzati bérleményből egy 12 éves gyermekét egyedül nevelő asszonyt tett utcára a végrehajtó. A lakásból egyelőre annyi holmit tudott elhozni, amennyi egy párnahuzatba belefért. Márki-Zay Péter polgármester lapunknak elmondta, hogy ők sem értik, miért pont most, a hideg beálltával kezdtek a végrehajtók a kilakoltatásokhoz.
Márki-Zay Péter polgármestertől úgy tudjuk, hogy lesznek még november 15-ig, a moratórium életbe lépéséig ilyen esetek. Reméli, hogy azok, akik tartoznak, de nem olyan életmódot élnek, amellyel a szomszédokat zavarják, addig kifizetik az adósságukat, és maradhatnak.
Faragó Melinda: Nem kaptam albérletet, mert cigány vagyok
Mire a Dobó utcai lakáshoz értünk, már csak a szomszédok voltak kint az udvaron, a kirakott bérlő a 12 éves gyerekével elment éjszakára szállást keresni. Faragó Melindát végül telefonon értük utol. Addigra már kivett egy szobát. A külföldön élő lánya utalt neki annyi pénzt, amennyit tudott, abból az apartmanban 3-4 napig ellehet a fiával, közben keres valamilyen megoldást.
Három gyermekem van, ketten már felnőttek, a 12 éves kisfiam él velem. Néhány éve a gyermekeim apja kirakott a házból, mert új családot alapított. Volt, hogy a lányom egyszobás bérleményében, volt, hogy az autóban aludtunk. Albérletet nem kaptunk, mert cigány vagyok. A vásárhelyi önkormányzathoz fordultam segítségért, végül beköltözhettünk a Dobó utcai lakásba. Egy ideig én fizettem a lakbért, majd a gyermekem apjával abban állapodtunk meg, hogy a gyermektartás fejében ő rendezi. Ebben a tudatban voltam sokáig, de kiderült, hogy nem fizetett – mesélte az asszony. Faragó Melinda két éve kapott először felszólítást, hogy költözzön ki a lakásból. Bement az önkormányzathoz, befizetett 150 ezer forintot, ami után felfüggesztették a kilakoltatást.
A választás előtt a polgármester állította le az asszony és gyermeke kilakoltatását
Beismerem a hibám, elmaradásaim vannak. Egyedül nevelem az SNI-s gyermekem, én magam is beteg vagyok
– mondta Faragó Melinda, aki a választás előtti napokban is bent járt a hivatalban, mert újra levelet kapott, hogy kilakoltatják.
Bementem a polgármester úrhoz, akinek egyetlen telefonjába került, és leállította a kiköltöztetésünket. Az önkormányzat illetékes munkatársával pedig úgy állapodtunk meg, hogy befizetek 250 ezer forintot, a többit pedig havi 50 ezer forintos részletekben rendezem. Azt mondta, várjam a hivatalos levelet, és utána fizessem ki a pénzt. Vártam a levelet, de nem jött – sorolta Faragó Melinda. Kiderült, hogy közben azt az önkormányzati dolgozót, aki az ügyét rendezte, kirúgták. Valószínűleg ő lehetett a közgyűlés által elrendelt hivatali létszámleépítés egyik „áldozata”.
„Oldja meg Melinda!”
Most, amikor újabb értesítést kaptam a november 5-i kilakoltatásról, ismét polgármester urat kerestem, de azt mondta, „Oldja meg Melinda!” Az önkormányzat munkatársai végül azt javasolták, fizessek be 200 ezer forintot, utána pedig még 200 ezret. Befizettem. Elnézést is kértek tőlem, amiért nem küldték ki a korábbi ügyintézővel kötött megállapodást írásban, végül mégis kilakoltattak – mondta az elkeseredett asszony, akinek még milliós tartozása van.
Mint lapunk arról beszámolt, Hódmezővásárhelyen 2020-ban robbant a bérlakásbomba. Akkor került napvilágra, hogy több mint 100 bérlőnek régen lejárt a szerződése, a lakók nem fizettek sem bérleti díjat, sem közüzemi számlákat. A bíróságtól kapott információnk szerint 2021. március 1-je és 2022. február 28-a között a hódmezővásárhelyi önkormányzat 24 kilakoltatási pert indított a tartozók ellen, 2022. március 1-jétől idén nyárig pedig további 67 bérlő ellen, akik között voltak olyanok, akik 40 ezer forinttal tartoztak, de olyanok is, akik milliókkal.
A bérlők életmódját is figyelembe veszi a lakásügyi bizottság
Márki-Zay Péter polgármestert arról kérdeztük, hogy hogyan halmozhatnak fel a bérlők milliós tartozásokat, amikor a lakásügyi bizottság félévente vizsgálja felül a szerződéseket, és elvileg azokkal írnak alá újabb félévet, akiknek nincs lakbér-, vagy közüzemi tartozásuk.
Konkrét ügyfélről nem adhatok felvilágosítást, de általánosságban elmondható, hogy a lakásügyi bizottság a tartozás mellett azt is figyelembe veszi, hogy milyen a bérlők életmódja. Van, hogy nem is tartozás miatt nem hosszabbítanak velük szerződést, hanem mert képtelenek betartani a társadalmi együttélés szabályait, például bűnöző életmódot folytatnak, agresszívek. Ha nincs szerződésük, akkor jogosulatlan használókká válnak. Ha nem költöznek ki a lakásból, akkor a lakáshasználati díj megduplázódik, majd idővel a háromszorosára növekszik, ez is eredményezi a milliós tartozásokat – mondta a polgármester, aki kérdésünkre elmondta, hogy Faragó Melindának valóban leállította a kilakoltatását a választás előtt, azért, mert megígérte, hogy részletekben fizet, de ez nem következett be.
Márki-Zay Péter reméli, a szomszédokat zavaró életmódú lakókat sikerül kiköltöztetni
Márki-Zay Péter szerint sem „baráti” az év ezen szakában kilakoltatni valakiket.
Az eljárásokat évekkel ezelőtt kezdeményeztük. Hogy a végrehajtó csak most ért oda, ez bennünket is elszomorít, hamarabb kellett volna. A napokban lesznek még kilakoltatások. Remélem, hogy azok, akik az életmódjuk miatt zavarják a lakóközösséget, elmennek, a többiek pedig jó részét kifizetik a tartozásuknak, és maradhatnak. Ellenük a kilakoltatás nem szűnik meg, csak szünetel.