Szegedi hírek

2023.08.11. 14:40

A metilénkék lehet a megoldás az alkohol okozta gondokra

Olyan terápiás szer megalkotásán dolgozik Madácsy Tamara, a Szegedi Tudományegyetem kutatója kollégáival közösen, amely a jövőben megoldást jelenthet az alkohol okozta betegségek kezelésére. Úgy véli, a metilénkékben rejlik a gyógyítás kulcsa.

Kiss Anna

Madácsy Tamara nagyon fontos kutatást végez az alkohol által okozott megbetegedések kezelése érdekében. Fotó: Molnár Dóra/SZTE

Az alkohol által okozott megbetegedések enyhítésére, kezelésére, gyógyítására keresi a megoldást Madácsy Tamara, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Belgyógyászati Klinika Bolyai-ösztöndíjas kutatója. A projekten dolgozó kutatócsoport olyan terápiás szer megalkotásán dolgozik, amely a jövőben bárki számára könnyedén elérhetővé válhat – közölte lapunkkal a Szegedi Tudományegyetem. A beszámolóból kiderült, a metiltioninium-klorid, vagyis a metilénkék lehet a megoldás. 

A projektben, amelyre elnyertem az MTA Bolyai Kutatási Ösztöndíját, egy új terápiás szer alkalmazásának lehetőségét vizsgáljuk meg a májat és a hasnyálmirigyet érintő alkoholos megbetegedésekben. A túlzott alkoholfogyasztás számos súlyos betegség kialakulásának ismert oka, ami évente 3 millió életet követel világszerte. Az alkoholbetegség által leginkább érintett szervek közé tartozik a hasnyálmirigy és a máj 

– mondta el Madácsy Tamara.

A kutató közölte, korábban már kimutatták, hogy az alkohol károsít egy fontos kloridcsatornát, a cisztás fibrózis transzmembrán konduktancia regulátort (CFTR), majd sikeresen azonosították a kapcsolatot a CFTR működésének zavarai és a sejtek csökkent működésével. Rájöttek, hogy a sejtek csökkent képessége a túlzott mértékű kalcium eltávolítására a sejtek pusztulásához vezet, amely elősegíti a betegség kialakulását. 

Fotó: Molnár Dóra/SZTE

Kutatási tervünk magában hordozza annak a lehetőségét, hogy azonosítsunk olyan, a gyógyászatban már elérhető hatóanyagokat, amelyek potenciálisan javíthatják a PMCA funkcióját és alkoholos hasnyálmirigy-, illetve májgyulladásban terápiás lehetőségként merüljenek fel a jövőben. Eredményeink rávilágíthatnak olyan új, már engedélyezett szerekre ezen betegségek gyógyításában, amelyek szükségessé teszik a metilénkékhez hasonló hatóanyagok felhasználását. Arra számítunk, hogy a metilénkéket a következő 5 éven belül a klinikai rutinban is hasznosítani lehetne

 – tette hozzá.

Madácsy Tamara hisz abban, hogy a befektetett munka, idővel meghozza gyümölcsét és nemcsak az oktatás, kutatás és gyógyítás, hanem a különböző tudományterületek előmenetelét is segítheti egy-egy ilyen kutatási eredmény.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában