Szegedi hírek

2024.11.13. 13:20

Reflektorfényben az utolsó mesterek – díjat nyertek a vármegye dokumentumfilmesei

Újabb sikernek örvendhettek a közelmúltban a vármegyei dokumentumfilmesek. Három különdíjat is bezsebelt a Nemzetközi Népismereti Filmszemlén a Szó-Tér Egyesület és a Szín-Tér-Kép Alapítvány dokumentumfilm-sorozata, amely a kihalófélben lévő, népi mesterségek utolsó, vármegyei mohikánjait mutatja be.

Koós Kata

Amint korábban megírtuk, a szegedi Szó-Tér Egyesület a Szín-Tér-Kép Alapítvánnyal összefogva egy határon átnyúló, szerb-magyar projekt keretében alkotta meg azt a 15 részes dokumentumfilm-sorozatot, amelyben a kihalófélben lévő, népi mesterségek utolsó, Csongrád-Csanád vármegyei mestereit örökítették meg. A halas bicska című kisfilm 2022-ben különdíjat nyert a XXI. Lakiteleki Filmszemlén, tavaly pedig a teljes sorozatot méltatta a 10. Savaria Filmszemle szakértő zsűrije a népművészet kategória különdíjával. Idén újabb rangos elismeréseket, a Nemzetközi Népismereti Filmszemle különdíjait nyerték el a sorozat három kisfilmjének alkotói.

Bubryák István, népi mesterségek, dokumentumfilm-sorozat
A népi mesterségek filmsorozat újabb díjat nyert. Fotó: Frank Yvette / Archív fotó

Fontos üzenetet jelképeznek a különdíjak

A Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány 2014-ben indította el a Nemzetközi Népismer eti Filmszemlét, amelyet minden évben ifj. Kós Károly néprajzkutató születési helyén, a kalotaszegi Sztánán rendeznek meg. A Néprajzi Múzeum a hagyományokat és a helyszínt megtartva tavaly vette át a filmszemle szervezési feladatait és a pályázat lebonyolítását az alapítványtól. A Dr. Kós Károly Alapítvány különdíját Novák Tamás nyerte el A cserépkályhacsempe-készítő című filmjével. Ez azért nagyon megtisztelő, mert az alapítvány csaknem tíz évig volt szervezője a filmszemlének, így a legnagyobb rálátással bírt arra vonatkozóan, hogy milyen értékek érkeztek be eddig. Tárgyjutalmat pedig Tandi Barbara Az egyik utolsó kötélgyártó című filmje és Cs. Gát László A halas bicska című alkotása kapott. 

Ezek olyan visszacsatolások és biztatások számunkra, amelyek azt jelképezik, hogy érdemes dolgoznunk

 – mondta el lapunknak Bubryák István, a dokumentumfilm-sorozat executive producere.

Irodalmi és történelmi érdekességekkel is spékelték a filmeket

A cserépkályhacsempe-készítő című film a szegedi Palotás Géza csempekészítő, A halas bicska Tarjányi József csongrádi késesmester munkásságába enged bepillantást. Az utolsó kötélgyártó Nagy Péter csanádpalotai műhelyében készült.

A halas bicskát bemutató filmet Mikszáth- és Tömörkény-idézetek is színesítik, akik műveikben megjelenítették a Szeged környéki vízenjárókat. Nagyon ízesen tudtak fogalmazni eleinkről. Nagy Péter kötélgyártó gépeivel több mint százéves technikával készíti a köteleit, ahogyan nagyapái is csinálták. Palotás Géza pedig Szeged egyik legismertebb cserépkályha-készítője, aki egy kis cserépkályha-történetet is felvázol a filmben: honnan jutottak el hozzánk, kiknek volt a cserépkályha a fűtőalkalmatossága

 – mutatott rá néhány érdekességre a díjazott filmekkel kapcsolatban Bubryák István.

Nem múlnak el nyom nélkül a népi mesterségek

A népi mesterségeket bemutató sorozat az utolsó mestereket emelte reflektorfénybe, akik szinte kivétel nélkül elmondták, hogy nincs utánpótlásuk, nincs, aki továbbvigye a mesterséget.

A legfontosabb, hogy a mesterek nyomot hagyjanak maguk után a világban. A filmek által megismerhetik az emberek, az utókor, hogy volt ilyen mesterség, nem múlnak el nyom nélkül az értékek és mestereik 

– hangsúlyozta Bubryák István, aki a napokban fejezte be Szeged kocsmatörténetének forgatókönyvét. Emellett már javában zajlik egy új, tízrészes szerb-magyar koprodukció forgatása, amelynek keretében a Csongrád-Csanád vármegyei élelmiszertermelőket kapják majd lencsevégre.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában