2024.11.12. 17:25
Telelőben várja a karácsonyt az ünnepi ponty – galériával, videóval
Elkezdődött a lehalászás a Szegedfish Kft. területén. A lehalászás során a halakat szétválogatják, majd telelőkbe helyezik őket. Az idei termés kedvező, bár a forró nyár növelte a költségeket.
A lehalászás helyszíne helyett most az úgynevezett bárkák felé sétáltunk a szegedi tógazdaság, a Szegedfish Kft. területén Lódi Györggyel, a cég ügyvezetőjével. A szakember felelevenítette, hogy voltak olyan telek, amikor annyira hideg volt, hogy jégvágó fűrésszel kellett lyukat vágni a halastavakba. Ahhoz képest most egészen enyhe az idő.
A termés betakarítása: a lehalászás
A lehalászás az tulajdonképpen olyan, mint a gabona betakarításánál az aratás. Ez az egész éves munka befejezése, és a sikerek learatása. Ez a halászatban úgy néz ki, hogy november közepén leeresztjük a vizeket a nagy tavakból, a leeresztett vízből pedig kihalásszuk a kész halakat. Ezeket szétválasztjuk, úgy, hogy ponty, busa, amur, harcsa, és így elkülönítve betároljuk a 113 darab telelőbe. A majdnem 2000 hektáros tógazdaságból később ezeket a lehalászott halakat értékesítjük majd az ünnepekkor. A tenyészhalat, meg az ivadékot márciusban, tavasszal kihelyezzük, és kezdődik az újabb év. Az ősszel megkezdett lehalászás körülbelül december 6-10. körül fejeződik be a nagy fagyok előtt
– magyarázta a szakember miközben a telelős, a teletető bárkák szakértője, Virág Péter közeledett felénk.
Az idei termés
Közben az ügyvezető még elmondta, az idei termés a híresztelésekkel szemben egész tűrhető.
Nekünk nem voltak vízproblémáink. A dunántúli völgyzárógátas tavakkal szemben ezek körtöltésesek. Ott, ha nem esett az eső, az gond. Nekünk, amíg a Tiszában volt víz, márpedig volt, és amíg volt pénzünk szivattyúzni, márpedig erre volt, addig a halak oxigénben dús, jó minőségű vizet kaptak. Az már viszont gond volt, hogy ez költségtöbbletet jelent, illetve ilyen hőségben mint az idei, a halak nem igazán voltak éhesek, tehát nem volt olyan súlygyarapodás, mint amit elvártunk
– folytatta a szakember, mire megérkezett a telelős.
Elkezdődött az aratás a halastavakban a Szegedfish Kft.-nél
Fotók: Török JánosHidegben lelassult halak
Miután a vizet leeresztették, egy helyre gyűltek a halak, egy úgynevezett halszivattyúval szívták fel azokat, ami pont úgy működik mint egy porszívó, csak itt most halat szív por helyett. Szétválogatják és így kerülnek a halak a telelőkbe. A telelőkben a kis félhektáros telelő tavacskák vannak. Ezekben bárkákat állítanak fel.
Ezek a bárkák ősi eszközök, ami tulajdonképpen régen szó szerint csónak volt, egy bárka lekötve, aminek a teteje egy átszellőztető ajtóval nyílt. Mi ezt egy kicsit modernizáltuk. Amikor arra van szükség, azonnal kézben van a hal. Odamegyünk, felnyitjuk a tetőt, és egyikben harcsa, másikban ponty, a harmadikban busa, a negyedikben amur, és még van egy apróhalas, ahol törpeharcsa és kárász található
– sorolta az ügyvezető. Majd a telelős szakember, Virág Péter mindezt meg is mutatta nekünk. A hideg vízben már lelassultak a halak. A pontyok lustán vergődtek, a harcsák lassan tekergőztek, csak az apró kárászok vergődtek és ugráltak ki a hálóból.
90 fillér volt egy kiló ponty
Fehértón a körtöltéses halastavak kivitelezése kilencven éve, 1931. március 5-én kezdődött. Az első halasítást a Kelebiai Tógazdaságból a szatymazi vasútállomásra érkező 280 mázsa halivadékkal 1932 tavaszán végezték, és bíztak benne, hogy év végén már piacra kerülhet a halgazdaság első termése; egykilós potykák formájában. Az első termés 1933. augusztus 8-án jelent meg a szegedi piacon, ahol kilogrammonként 80-90 fillért kértek érte.
Szegedi hírek
- Díszdiploma szegedi pedagógusoknak
- Reflektorfényben az utolsó mesterek – díjat nyertek a vármegye dokumentumfilmesei
- Szegeden volt egyetemista a Megasztár tetovált rockere
- Díjazták a szakképzésben nyújtott kiemelkedő teljesítményeket – galériával
- A Pillangókisasszony próbafolyamata kezdődött el a Szegedi Nemzeti Színházban