2020.06.04. 09:00
Matematikával a vírus ellen
A járványok kialakulásáról, terjedéséről korábban is publikált Röst Gergely szegedi matematikus, akinek a koronavírussal kapcsolatos eredményét a nemzetközi sajtó is felkapta. Mindezek mellett a Magyar Tudományos Akadémia kiválósági díjjal ismerte el munkáját.
20200513 Szeged Magyar Adatszolgáltató Kérdőív (MASZK) címmel gyűjt névtelen adatokat Röst Gergely szegedi matematikus és csapata. Az általuk megalkotott járványmodellel igyekeznek megjósolni a koronavírus terjedésének ütemét és mértékét. Képen: Röst Gergely matematikus a koronavírus-járvány terjedését modellezi. Fotó: Kuklis István KI Délmagyarország DM
Fotó: Kuklis István
Röst Gergely neve ismerős lehet lapunk olvasóinak, a szegedi kutató megjósolta, egészen pontosan kiszámolta a koronavírus terjedését. Munkájának köszönhetően bekerült abba a főként virológusokból álló tanácsadói gárdába, amellyel személyesen egyeztet Orbán Viktor miniszterelnök. A Természettudományi és Informatikai Kar Bolyai Intézetének docense elmesélte, hogy a matematika iránti érdeklődése már tízéves korában megmutatkozott, ezért tanára javasolta neki, hogy járjon a városi szakkörbe.
Kanadában kezdte
– Ezután már nem is volt megállás, sorra jöttek a versenyek, szakkörök, táborok. Fizikával és kémiával is sokat foglalkoztam a matematika mellett, volt olyan, hogy mindhárom tárgyból megnyertem a megyei versenyt, matekból országosat – emlékezett vissza a kezdetekre. Nagykanizsán nőtt fel, az egyetem miatt jött Szegedre, azóta itt él, néhány évet töltött külföldön. Kanadában, a torontói York Egyetemen kezdett el dolgozni a járványok matematikai modellezésén. Úgy fogalmazott, a Szegedi Tudományegyetemen tanult elméleti matematikát remekül tudta alkalmazni az influenza terjedésével kapcsolatos gyakorlati problémákra. Azóta is ötvözni munkájában az elméleti és az alkalmazott matematikát, bár most a járványügyi kutatások kapcsán az utóbbi dominál.
A számokat befolyásolják a körülmények
Röst Gergely már korábban is kutatta a járványok terjedését, 2009-ben a H1N1-el, majd a maláriával is foglalkozott. Kifejtette, a számok nem mindig támasztják alá az eredményt, a matematikai modellek sokban függnek a körülményektől. – A koronavírus terjedésének elején könnyű dolgunk volt, ugyanis a nemzetközi repülőjáratok adatai alapján differenciálegyenlet segítségével kiszámoltuk, hogy melyik országokban fog először elterjedni. Ám a világjárvány kitörése után, ahogy leállították a repülőjáratokat, már nehezebb dolgunk volt – magyarázta az SZTE kutatója.
Innovatív módszereiért díjazták
A Magyar Tudományos Akadémia díjára még legújabb kutatása előtt terjesztették fel. Május elején kiemelkedő matematikai eredményeiért, a szegedi matematikai epidemiológiai iskola megteremtéséért, a járványok terjedésének modellezésére és a védekezési stratégiákra kidolgozott, innovatív matematikai módszereiért kapta meg a QP Akadémiai Kiválóság díjat. – Ez egy nagyon rangos elismerés, tavaly adták ki először, idén hárman kaptuk meg, vagyis a kezünkbe még nem vehettük a járványhelyzet miatt – mondta mosolyogva. Röst Gergely azt is elárulta, a koronavírus kitörése előtt másfajta kutatásokba kezdett, biológiai modellekben vizsgálja az idő késleltetésének hatását. Ám a világjárvány felborította a terveit, ebben az évben még biztos, hogy járványkutatással foglalkozik.
Szegedi hírek
- Bóka János a Budapesti nyilatkozatról
- A BYD kapcsán komoly fejlesztéseket jelentett be Lázár János Szegeden – videóval
- Az amerikai sebészkollégium tagja lett a szegedi adjunktus
- Lenyűgöző látványvilággal spékelték meg a Diótörő mesebalettet – galériával, videóval