Helyi kultúra

2024.06.02. 15:56

Kovácsműhely is működik a palotai tájházban - Fotók

Szabó Imre

– Az utcában, ahol gyermekkoromban laktam, élt egy kovács, akit csodáltam. Alacsony termetű volt, de félelem nélkül lépett a lovakhoz, hogy megpatkolja az állatokat – mesélte a csanádpalotai Asztalos P. Kálmán Tájház kovácsműhelyében Pflaum József. Ő volt az, aki – persze mások segítségével – alkalmassá tette a régi eszközöket, szerszámokat bemutató műhelyt arra, hogy ott a mesterség művelését is láthassák az érdeklődők. Nála keresve sem találhattak volna alkalmasabb embert ez utóbbi feladatra, hiszen helybeli, ráadásul valóban kitanulta a kovács mesterséget.

Kezei alól – miközben izzott a szénnel fűthető kohó, majd csengett-bongott az üllő a kalapács ütései alatt – egyre-másra kerültek ki a gyerekek számára készült, kérésre névvel is ellátott apró szerencsepatkók.

A tájház épületében lévő kovácsműhely még az 1960-as években is működött. Veres Jánosé volt, a szerszámokat is ő használta. Az, hogy ne csak a régi szerszámok korhű bemutatóterme legyen, tavaly merült fel, amikor az Ízőrzők című gasztroműsor stábja a kisvárosban járt, és őt kérték meg arra, hogy a forgatáson a helyiséget és a kiállított szerszámokat mutassa be.

A működő kovácsműhely volt a hétvégén a palotai tájház legnagyobb attrakciója, de más programok is várták azokat, akik oda látogattak. A helyi művelődési ház vezetője, Hájas Rita elmondta, a tájház tavalyi megújulása tette lehetővé, hogy itt rendezvényeket is tartsanak. 

– A gyerekeknek népi játékokat tanítottunk az udvaron: a macskabölcsőt, a kinn a bárány, benn a farkast vagy a szembekötősdit – mondta. Hozzátette, a céljuk az volt, hogy kimozdítsák őket egy kicsit a számítógép, a tévé elől, és legyenek együtt, játsszanak önfeledten.

Az udvaron lévő kemencében pedig Bán Zoltán tűzmester és a Fészek Klub asszonyai jóvoltából nem csak tepertős pogácsák, de különböző ízesítésű kenyérlángosok sültek. Igazoljuk, finomak voltak.

– Amíg a tészta kelt, a feltéteket összedaraboltuk. A dagasztástól számítva másfél óra alatt készültek el, majd 15-20 perc alatt sültek meg – mondta a sütők egyike, Nagyné Fejes Tünde. A tejfölös alapú kenyérlángosból egyébként készült szalámis, baconos és erőspaprikás is. A klub vezetője, Torma Józsefné azt is elmondta, a receptjük természetesen hagyományos.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában