2021.12.04. 10:00
A múlt krízisei üzennek a ma emberének
A nemzetközi szinten aktuális, az „elefántcsonttoronyból” mindinkább a ma embere felé törekvő régészet hangsúlyos kérdéseire fűzte fel járványokról, természeti katasztrófákról, az első lovasnomádok pusztító térhódításáról szóló előadásában Szabó Gábor vásárhelyi származású régész.
Szabó Gábor tanszékvezető egyetemi docens előadását Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régésze vezette föl. Fotó: Tornyai János Múzeum
Fotó: Tornyai János Múzeum
Miként reagálhatnak a múltat kutató tudományos munkatársak az egyéni, nemzeti és globális problémákra? Kutatásaikban szembesülnek-e például a közösségekben kialakult szociális különbségekkel? Az aktuálisan vizsgált embercsoportok miként válaszoltak a különböző gazdasági, illetve klímaválságokra? Hogyan alkalmazkodtak a megváltozott életkörülményekhez, hogyan kezelték a válságos helyzeteket, miként álltak fel egy összeomlás után?
Szabó Gábor régész, tanszékvezető egyetemi docens szerint valamennyi közösség érintett ezekben a kérdésekben. És bár a régészet nem kínálhat egyértelmű válaszokat, adalékokat adhat azok kialakításához. A vásárhelyi Tornyai János Múzeum Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozatának vendégelőadója ezúttal a Járványok, természeti katasztrófák, az első lovasnomádok a Kárpát-medencében Kr. előtt a 8–7. században témáját hozta el Vásárhelyre.
Pusztító fertőzések
A Szabó Gábor vezette kutatócsoport a vizsgált időszak tapasztalataival részben arra keresi a választ, hogy egy mostani közösség milyen tanulságokat, következtetéseket vonhat le a hajdani eseményekből.
A késő bronzkor, illetve a vaskor fordulóján ugyanis évszázadokon átívelő ostromsorozat söpört végig a Kárpát-medencében, miközben a rendelkezésre álló természeti erőforrások pusztítása is hozzájárult a kibontakozó krízishez.
Ráadásul a népvándorlással az Ázsiától a skandináv területekig terjedő járványok döntötték romokba a fennálló civilizációkat.
Az időszakból előkerült csontvázak vizsgálatával kiderült például, hogy az Európát sújtó pestis a sztyeppei régióból indult és terjedt el valamikor a bronzkor elején. Lényegében tíz-tizenöt év alatt végigsöpört Eurázsián a fertőzés. Hasonlóan a hepatitis B vírushoz, amely szintén ebből az időszakból indult, majd terjedt el az atlanti térségig.
A vas és a hátasló ereje
A krízis előtti időszak izgalmas történeti korszak: látványos átalakulás zajlott Európa-szerte, ekkor emelkedett fel Asszíria, a rendkívül erőszakos, militáns, expanzívan terjeszkedő hatalom Eurázsiában. Ekkor bontakozott ki az etruszk kultúra Észak-Itáliában, számtalan keleti és nyugati kapcsolattal, kereskedelmi hálózataikkal elérnek a Kárpát-medencéig.
Az egyik legizgalmasabb momentum a vas elterjedése: az új fém látványos, de vérrel és verítékkel együtt járó változást hozott. Megjelentek a sztyeppei lovasnomádok – a ló hátasállatként történő hasznosítása volt a korszak másik jelentős innovációja –, akik új életteret keresve törtek be a Kárpát-medencébe. Az itteni közösségek azzal szembesültek, hogy egyik napról a másikra idegen népek ostomolták váraikat, elpusztították lakhelyeiket, járványokat terjesztettek.
Pusztulási horizont
De milyen összefüggések bizonyítják mindezt? Szeged–Vásárhely között 2017-ben Kopáncsnál feltártak egy feltételezhetően a Kr. e. 8. századból származó tömegsírt, tizennégy halottal és jelentős mennyiségű, Magyarország területén egyébként ismeretlen nyílheggyel. Eközben a Bükkben elhelyezkedő Dédestapolcsánynál egy őskori vár sáncaiban közel négyszáz ugyanilyen tárgyi emlékre bukkantak.
Ez a település teljesen egyidős a kopáncsi sírral, a leletanyag tehát egy összefüggő krízishelyzetet sejtet.
Kutatásokból ismert, hogy a Kr. e. 8–7. századi, nyugodtan a korszak kalasnyikovának tartható, úgynevezett visszacsapó íjakat használtak a sztyeppén élő nomádok.
Sikereik azon múltak, hogy gyorsan és ügyesen használták a vas anyagát: a bonyolult, de megismerése után könnyen alkalmazható technológiával és a hátaslovak elterjedésével egy egészen új harcmodor alakult ki.
A sztyeppei harcosok
Dédestapolcsánytól 300 kilométerre, a szlovákiai szomoláni lelőhelyen nagy kiterjedésű vaskori települést tártak fel az 1970-es, 80-as években. A nyílhegyeket is tartalmazó leletanyag a Dédestapolcsányi támadáshoz hasonló véres és kegyetlen pusztítás képét rajzolja meg. Számtalan lelőhely árulkodik arról, hogy Morvaország, Lengyelország, illetve a Dunántúl irányába is kibontakozott az ostromsorozat, de az Alföldön is megjelentek a szkítákkal kapcsolatban álló, sztyeppei harcokat űző katonai csoportok.
A lelőhelyek alapján a támadás vonulata megegyezik az 1241–1242-es mongol támadással: akkor is szokatlan durvasággal iktatták ki a leigázott közösségeket, elpusztítva mindent és mindenkit.
Felállni a krízisből
A pusztítás, az időben és térben is hatalmas kiterjedésű válság negatív tendenciáit a kor embere a hasznára fordíthatta. A korábbi időszakban, a szkíták támadása előtt a Kárpát-medence erőteljes kapcsolatot alakított ki Nyugat- és Közép-Európa népeivel, ám a változásokkal egyértelműen a keleti irány innovációi, kulturális hatásai felé léptek. Korábban a mobilitás az elit kereskedőinek kiváltsága volt, ám kibővültek a mozgások. Eközben átalakult a társadalom, a korábbi intenzív kertgazdálkodást felváltotta az állattartó, növénytermesztő mezőgazdasági rendszer, még az Alföldön is.
Dr. Szabó Gábor kutatási területe
Kutatási területe a Kárpát-medence bronzkora és kora vaskora. Részletesen foglalkozik a Tisza-vidék késő bronzkorával, valamint a Kárpát-medence késő bronzkori fémművességével és bronzdeponálási szokásaival. Kutatásai érintik még a Perjámos- és Füzesabony-kultúra temetőit, az erdélyi Vargyas-szurdok barlangjainak településtörténetét.
Nagyobb ásatásai 1999 és 2018 között az M3-as autópálya Hajdú-Bihar megyei, az M43-as autópálya Csongrád megyei szakaszához, valamint a Rákóczifalva határában és a Nagykunságban kialakított szükségvíztározók építéséhez kapcsolódtak, ahol 20 lelőhely megelőző feltárását vezette. 2000-ben megrendezte a „Csongrád-megye bronzkora” című állandó kiállítást a csongrádi Tari János Múzeumban. 2006 óta az OTKA és az NKA által támogatott kutatási programot vezet, amelynek célja a Kelet-Kárpát-medence bronzkori depóinak, kincsegyütteseinek a lokalizálása, megmentése és értelmezése. Az elmúlt években Kelet-Magyarország és Erdély területén 36 bronz- és 4 aranykincset tárt fel és dokumentált csapatával.