2023.11.08. 19:07
Tíz év alatt megduplázódott a külföldi hallgatók száma – Galéria
A felsőoktatási mobilitási programok megvalósításának aktualitásai és kihívásai állnak a Tempus Közalapítvány háromnapos, országos nemzetközi koordinátori találkozójának fókuszában, amely szerdán kezdődött a Szegedi Tudományegyetemen. A megnyitón Lengyel Miklós helyettes államtitkár kiemelte, cél a nemzetközi hallgatói mobilitás növelése és a a hazai felsőoktatási intézmények nemzetközi dimenziójának erősítése.
A helyettes államtitkár a minisztérium kiemelt céljaként említette a hallgatói mobilitás erősítését. Fotó: Karnok Csaba
Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára köszöntötte a résztvevőket, aki felidézte, hogy miért indították útjára hazánkban annak idején a mobilitási programokat.
Az elmúlt évtizedekben a globalizáció hatására világunk egyre összetettebbé vált, az országhatárok egyre jobban elmosódtak, növekszik a tudásmegosztás és -megszerzés, a kultúrák közötti megértés és együttműködés iránti igény. Az oktatás, különösen a felsőoktatás ennek egyik leghatékonyabb eszközévé vált
– mondta a helyettes államtitkár, majd azzal folytatta, hogy a minisztérium kiemelt célja, hogy erősítse a Magyarország mint nemzetközi oktatási tér koncepció megvalósulását, növelje a nemzetközi hallgatói mobilitást, erősítse a hazai felsőoktatási intézmények nemzetközi dimenzióját. Az elmúlt évek sikerei között említette többek között, hogy tíz év alatt a hazánkban tanuló, külföldi hallgatók száma megduplázódott, 20 ezerről 40 ezer főre emelkedett. Kitért arra is, hogy ezeknek a hallgatóknak csaknem egyharmada a Stipendium Hungaricum ösztöndíjjal tanul Magyarországon, amelyet a magyar felsőoktatás nemzetköziesítésének egyik zászlóshajójaként határozott meg.
Tíz év alatt megduplázódott a külföldi hallgatók száma – Galéria: Karnok Csaba
A megnyitón Bodrogi Richárd, a Tempus Közalapítvány főigazgatója is részt vett, aki többek között az Erasmus+ programra is kitért beszédében.
Ötven magyar felsőoktatási intézmény vesz részt az Erasmus programban Magyarországon, ebből 21 intézmény modellváltott intézmény, amelyekkel idén nem tudtunk a 2023-as pályázat keretében szerződést kötni. A Tempus Közalapítvány kuratóriuma feltételes döntést hozott, a feltételhez kötöttség azt jelenti, hogy egy döntés akkor válhat pozitívvá, ha a pályázó minden kapcsolódó normatív jogszabályi előírásnak, különös tekintettel a végrehajtói határozatnak, megfelel. 21 felsőoktatási intézmény esetében ezt sajnos nem tudtuk még megtenni. Az úgymond jó hír azonban, hogy a 2022-es szerződésekkel biztosított mind az őszi, mind a tavaszi félévben a mobilitás minden magyar felsőoktatási intézményben. A források rendelkezésre állnak
– fejtette ki a főigazgató.
Szegedi hírek
- Lenyűgöző látványvilággal spékelték meg a Diótörő mesebalettet – galériával, videóval
- Díszdiploma szegedi pedagógusoknak
- Reflektorfényben az utolsó mesterek – díjat nyertek a vármegye dokumentumfilmesei
- Szegeden volt egyetemista a Megasztár tetovált rockere
- Telelőben várja a karácsonyt az ünnepi ponty – galériával, videóval