2020.04.20. 09:14
Futnak és otthon edzenek a leendő testnevelő tanárok
A távoktatásban nehezebb dolguk van azoknak a hallgatóknak, akiknek több gyakorlati órájuk van. Edzőnek vagy testnevelő tanárnak készülő fiatalok otthonukban nem tudnak például falat mászni, így kreatívabbnak kell lenniük, hogy formában maradjanak.
Futópálya épül a Benkó Zoltán Szabadidőközpontban. Ennek megfelelően Kecskeméten 1500 méter hosszú pálya épül majd meg a Benkó Zoltán Szabadidőközpontban. A bekerülési költség 72 millió forint, amelynek 50 százalékát finanszírozza a Program, 50 százalék pedig önkormányzati önerő. 20190704 Fotó: Bús Csaba BCS Petőfi Népe Kecskemét
Fotó: Bús Csaba
– Könyvből nem lehet megtanulni magasugrani vagy falat mászni. A mozgás észlelése, megtapasztalása nélkül képtelenség sporttevékenységet elsajátítani. Ezért azt várjuk el hallgatóinktól, hogy önállóbbak, tudatosabbak legyenek – fogalmazott Győri Ferenc, a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Testnevelési és Sporttudományi Intézet vezetője.
Elméletben sportolnak online
A karon már korábban is használták belső elektronikus tanulmányi rendszerüket, majd ahogy a helyzet megkívánta, hihetetlen gyorsasággal álltak át oktatóik a távoktatásra. Speciális helyzetben vannak, ugyanis rengeteg gyakorlati kurzusuk van, ezek pótlására vagy helyettesítésére kellett megoldást találniuk. Az intézet vezetője hangsúlyozta, normál oktatási rendben sem elég egy testnevelés szakos hallgató számára csak az órán részt venni. A hallgatóktól elvárás, hogy ne csak a gyakorlati órákon mozogjanak, a hiányzó képességeket önálló gyakorlással szerezzék meg.
– Legfontosabb, hogy elhitessük velük, nem szabad, hogy leeresszenek. A lényeg, hogy gyakoroljanak, mindegy, hogy ezt a mezőn teszik, vagy a szobában. Oktatóikkal tartják a kapcsolatot, akik az online felületen adnak instrukciókat – hangsúlyozta az oktató.
Teljesítik a félévet
A testnevelés, edző és rekreációs szakos hallgatóktól most csak az elméleti tudást kérik számon, ha ezzel kapcsolatban a hallgatóknak kérdése van, tanáraikat elérik e-mailen vagy chaten. Győri Ferenc elmondta, ez a helyzet módszertani megújulást hozott az oktatók számára.
– Nem szeretnénk, hogy a kényszerhelyzet miatt csúsznának tanulmányaikkal hallgatóink, ám a gyakorlati anyag számonkérése elengedhetetlen. Ezért átalakítottuk képzésünket úgy, hogy a gyakorlati órákat a következő félévben teljesítik, így például a gimnasztikát, a labdarúgást, a röplabdát – részletezte.
Applikációval bizonyíthatják: futottak aznap
A természetjáró tábort megtartják később, azt szakmai gyakorlat keretében teljesíthetik majd. Az egyedüli gondot a zenés-táncos kurzusok jelentik, azt nem várják el hallgatóiktól, hogy otthon végzett gyakorlatukról videót küldjenek el. Ám számos futóapplikáció létezik, azt lefotózva bizonyíthatják: teljesítették a napi távot. Emellett edzésnaplót, jegyzeteket is vezethetnek a hallgatók.