Lázár János: Szeged nem áldozat

Jövő januártól új területfejlesztési programot indít a kormány. Az iparűzési adó egy részét járásonként visszapályázhatják a települések a Versenyképes Járások Területfejlesztési Program keretében. A területfejlesztési alap is szóba került Lázár János miniszter és Botka László polgármester pénteki találkozóján.

Koós Kata

Az iparűzési adó is felmerült témaként a Lázár János pénteki, szegedi tárgyalása után tartott sajtótájékoztatón. Az építési és közlekedési miniszter szegedi és környékbeli gigaberuházásokról tárgyalt Botka László polgármesterrel, amelyek kivitelezése a BYD-gyár megépülése kapcsán vált sürgetővé. 

Lázár János
Lázár János hangsúlyozta, hogy a kormány célja nem az iparűzésiadó-bevételek elvétele, hanem a járások gazdasági növekedésének biztosítása. Fotó: Gémes Sándor

Az iparűzési adó többlete kerül a területfejlesztési alapba

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter október elején jelentette be, hogy jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut a Versenyképes Járások Program keretéből. A program lényege, hogy az iparűzési adó 2025. évi többlete kerül a területfejlesztési alapba, amely a járások által visszapályázhatóvá válik.

Járásonként visszaosztják a területfejlesztési alapot

Lázár János rámutatott, hogy egyelőre nem tudható pontosan, mennyivel növeli majd meg a BYD-gyár Szeged iparűzésiadó-bevételét.

Szerintem méltányos, ha a pénz egy része nemcsak Szegeden, hanem a környéken is elköltésre kerül, hiszen a környékbeli településekről, Szeged járásból érkeznek majd dolgozók, vesznek igénybe szolgáltatásokat, vagy termelnek itt adóbevételt és GDP-t. Szeged valószínűleg úgy gondolja, hogy ez nem méltányos, mert túl sokat visz el az állam. Pedig a területfejlesztési hozzájárulás visszaosztásra kerül: Szeged esetében egymilliárd forintról beszélünk, ami a járáson belül marad, és a pénz nagy részét a város visszakapja olyan fejlesztésekre, amelyek az egész közösség érdekét szolgálják

 – fejtette ki Lázár János.

A miniszter hangsúlyozta, hogy a kormány célja nem az iparűzésiadó-bevételek elvétele, hanem azok olyan felhasználása, amely a város és a térség gazdasági növekedését egyaránt szolgálja.

Lázár János: „Szeged nem a legjobb példa az áldozati szerepre”

Botka László polgármester elmondta, hogy jövőre a szegedi önkormányzat 19 milliárd forintnyi iparűzésiadó-bevétellel számol, amelyben a BYD-gyár még nincs benne. Szolidaritási adóként 5 milliárd forintot fizet a város, ehhez adódik még az említett 1 milliárd forint.

Nagy mértékben meg fogok nyugodni, ha a jogszabály valóban azt tartalmazza, hogy a járáson belül kell elkölteni ezeket a pénzeket, és nem lesz járások közötti átcsoportosítás

 – jegyezte meg a polgármester. Hozzátette, hogy Szegeden csak a tömegközlekedés működtetéséhez 8 milliárd forintot kell a maradék 13 milliárdhoz hozzárakni.

Lázár János erre reagálva kijelentette, hogy „Szeged nem a legjobb példa az áldozati szerepre.” Rámutatott, hogy noha a városnak 1 milliárd forinttal többet kell befizetnie a területfejlesztési alapba, a tárgyalások napján az Építési és Közlekedési Minisztérium 2 milliárd forintot biztosított a Belvárosi híd felújítására. Emellett számos, a város és a térség fejlődését előremozdító gigaberuházást jelentettek be.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában