2 órája
Szegedi professzor lett a SOTE idei egyetlen női díszdoktora
Egy szegedi származású szemész professzort választottak idén a Semmelweis Egyetem díszdoktorává. Pető Tünde elsősorban a diabéteszes betegek látásromlásával foglalkozik, de például a stroke, demencia vagy parkinson jeleinek szemből történő korai kiszűrését is vizsgálja.
Csütörtökön tartotta a Semmelweis Egyetem idei doctor honoris causa avatását. A tiszteletbeli doktori cím nemzetközileg elismert tudományos munkásság és az egyetem érdekében kifejtett tevékenység alapján adományozható. Ilyen címet vehetett át múlt héten a Szegedi Tudományegyetemen a Nobel-díjas Karikó Katalin is. A SOTE ebben az évben egy szintén szegedi kötődésű szakembert avatott díszdoktorrá: Pető Tünde, a belfasti Queen's University professzora vehette át az elismerést Merkely Bélától, az egyetem rektorától. A tíz kitüntetett között ő volt az egyetlen nő, és rajta kívül csupán egy másik díjazott volt magyar származású.
Pető Tünde 1990-ben diplomázott Szegeden. Egy évig dolgozott a SZOTE-n, majd Olaszországba és Ausztráliába ment, ahol PhD-fokozatot szerzett. A szegedi szemészeti klinikán 1998 és 2001 között dolgozott újra, ezt követően az Egyesült Királyságba költözött. Tizenhat évig a világ egyik legnagyobb szemészeti klinikáján működő Szemészeti Képelemző Centrum vezetője volt, jelenleg pedig Észak-Írország diabéteszes szemészeti ellátásának vezetője, emellett globális kutatásokat is végez ezen a szakterületen.
Erzsébet királynő uralkodásának 60. évfordulóján az ajándékok helyett beérkezett pénzre lehetett pályázni. Ebből valósítottunk meg egy 54 országra kiterjedő szemészeti projektet a Nemzetközösségben: a szűréseken és orvosi ellátásokon kívül orvosokat, nővéreket és technikusokat is képeztünk
– mesélte a professzor, aki jelenleg Kirgizisztánban és Üzbegisztánban vezet hasonló projekteket.
Pető Tünde a SOTE-val is régóta szorosan együttműködik, főként a vakságot okozó látóhártya betegségek kapcsán. – Szeged is csatlakozott ahhoz, hogy itthon is országos programot fejlesszünk ki. Jelenleg azt vizsgáljuk, hogyan lehetne ezt megvalósítani, hiszen az időben felfedezett és gondozott cukorbetegség lassíthatja a betegség miatt kialakuló látásromlást. Emellett olyan ritka betegségek szemből történő korai felismerésével is foglalkozom, amelyeknek egyelőre még nincs terápiája – beszélt munkájáról.
A szegedi származású szemészprofesszor kutatásaiban elsősorban képelemzéseket végez, amelyekhez már mesterséges intelligenciát is alkalmaz. – Számos vizsgálat irányul arra, hogyan használják fel a szemészeti képeket rizikófaktorok kiszűrésére. A stroke, a vesebetegség, a demencia és a Parkinson-kór is jellegzetes képet mutat a szemben – mesélte.
Pető Tünde: hatalmas megtiszteltetés
A SOTE díszdoktoraként Pető Tünde szerint saját kutatásai és az azokhoz kapcsolódó pályázatok is könnyebbek lesznek a kiemelt együttműködésnek köszönhetően. Emellett a fővárosi orvosegyetemnek is előnye származik abból, hogy személyén keresztül a belfasti egyetemmel szorosabb kapcsolat alakulhat ki.
Elsősorban azonban ez hatalmas megtiszteltetés, hiszen ez a legnagyobb elismerés, amit egy egyetem adhat, ráadásul a világon bárhol élő szakemberek számára
– tette hozzá.
Szegedi hírek
- Tízéves a Dóm Rotary Club, ezt ünnepelték – galériával
- Javulnak az amerikai-magyar kapcsolatok az alkotmányjogász szerint
- Bóka János a Budapesti nyilatkozatról
- A BYD kapcsán komoly fejlesztéseket jelentett be Lázár János Szegeden – videóval
- Az amerikai sebészkollégium tagja lett a szegedi adjunktus