2023.07.26. 18:55
Ezeket érdemes tenni az útipatikába
Utazáskor még nem krónikus betegeknek is egyénre szabott útipatikával érdemes útra kelni. A Semmelweis Egyetem szakembere körültekintő felkészülést javasol, főként külföldi kiránduláskor.
Utazáskor mindig legyenek nálunk rendszeresen vagy alkalmanként szedett gyógyszerek. Illusztráció: Huszár Márk
Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, sebtapasz, lázmérő, fertőtlenítőszer, naptej, szem- és orrcsepp. A szakemberek szerint egy jól összeállított útipatika nagy segítség lehet. Külföldi nyaralás előtt érdemes még alaposabban felkészülni, hiszen nem ismerjük a helyi viszonyokat. Sebők Szilvia főgyógyszerész, a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet igazgatóhelyettese azt tanácsolta, vegyük számításba, hogy távoli országba, Európán belül, vagy belföldre utazunk-e, van-e krónikus betegségünk, netán valamilyen speciális kezelés alatt állunk-e. Bizonyos gyógyszerek ugyanis sokkal nehezebb beszerezhetők külföldön. Azokat is érdemes magunkkal vinni, amelyeket csak ritkábban, vagy kúraszerűen szedünk. Ilyenek például az emésztési problémákra ható készítmények, az allergia- és asztmagyógyszerek, gyerekek esetében pedig a kruppra használt orvosságok. A legfontosabb szempont, hogy egyénre szabott csomagot kell összeállítani.
A krónikus betegek a javaslat szerint készítsenek listát a szedett gyógyszerekről, azok hatóanyagáról, erősségéről és az adagolásról, ha esetleg orvoshoz kell fordulni. Érdemes valamilyen formában a gyógyszerérzékenységet is feltüntetni.
Előfordulhat, hogy orvosi igazolás szükséges ahhoz, hogy bizonyos készítményeket magunkkal vihessünk a célországba, erről mindenképpen tájékozódjunk
– hangsúlyozta a főgyógyszerész. hozzátette, külföldi utazás előtt nézzünk utána a kötelező és ajánlott védőoltásoknak is.
Repülővel való utazáskor válasszuk külön azokat a gyógyszereket, amelyeket a kézipoggyászba magunkkal viszünk a fedélzetre, mivel utazás során a feladott bőrönd elveszhet vagy késve érkezhet, így a rendszeresen szedett gyógyszert a kézitáskában célszerű elhelyezni. Kisgyermekkel utazóknak szintén érdemes az orvosságokat magunknál tartani. Ilyenek lehetnek a fájdalom- és lázcsillapító, rovarcsípés elleni készítmények, orrcsepp, lázmérő és sebfertőtlenítő.
Még egy jó tanács: ügyeljünk az utazás során is a hűtést igénylő gyógyszerek tárolására, használjunk hűtőtáskát, ha szükséges.