2 órája
Egyházi kincsek után kutat a közösségi régészet Vásárhelyen
Árpád-kori egyházi kincsek után kutatnak majd a jövő márciusra tervezett közösségi régészet önkéntesei. A vásárhelyi terepmunkát készíti elő részben a Tornyai-múzeum aktuális és továbbra is népszerű régészeti sorozata. Először a hosszú évek alatt felújított középkori türjei templom titkairól beszélt egy Zala vármegyei régész.
Egy már ismert Árpád-kori lelőhelyen lehet majd egyházi kincsek után kutatni a Tornyai János Múzeum szakembereivel közösen. Tavasszal valósulhat meg a közösségi régészet Vásárhely határában. Azoknak, akik szeretnének részt venni a terepi munkában, tanulságos lehet a közgyűjtemény aktuális előadás-sorozata.
Közösségi régészet Vásárhely mellett
A napokban hét órát vonatozott Vásárhelyre Orha Zoltán, a zalaegerszegi Göcseji Múzeum munkatársa, hogy a kevésbé ismert, de a népszerű jáki, lébényi és zsámbéki nemzetségi monostor templomokhoz hasonlóan értékes türjei épített örökségről beszéljen.
A tavaszi vásárhelyi közösségi régészet és a türjei történet közötti párhuzam, hogy mindkettő az Árpád-kori építészethez köthető. A Korok, Kultúrák, lelőhelyek sorozat négy előadása most tehát a tavaszi programot készíti elő fontos ismeretekkel – mondta el lapunknak Csányi Viktor, a Tornyai János Múzeum régész-muzeológusa, tudományos múzeumigazgató-helyettese.
A látványos türjei templom
Az évszázadok alatt megtépázott középkori templomáról híres Türje Zalaszentgróttól északra fekvő település, az ország nyugati részén. Az ottani prépostsági templom a magyar középkor egyik legfontosabb és leglátványosabb emléke, a korszak építészetének kiemelkedő darabja. Évekig tartó felújítását hosszas előkészítés, illetve művészettörténeti falkutatás és régészeti feltárás előzte meg. Az épület kiemelkedő értéke a 14. századi, Szent László legendát feldolgozó falképciklus a déli mellékhajó falán.
Azért unikális a türjei templom, mert a legtöbb hozzá hasonló építészeti emlék elpusztult, vagy a jákihoz hasonlóan jelentősen átalakították a műemléket. A türjeihez utoljára az I. világháború után nyúltak hozzá, és az akkori pénzhiány miatt csak kisebb léptékű volt az átalakítás. Némi barokk jegyek felfedezhetők, de jórészt megőrizte eredeti formáját
– nyilatkozta lapunknak Orha Zoltán.
Korok, kultúrák, lelőhelyek
A Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat 11. szemesztere kezdődött el tehát a vásárhelyi múzeumban.
Jövő tavasszal egy terepi tervásatáshoz csatlakozhatnak majd civilek is, hogy a régészekkel közösen feltárják a már ismert Árpád-kori egyházi kincs még meglévő darabjait Vásárhely határában. Részben erre épül az előadássorozat tematikája.
A további programok: november 27-én, szerdán 17 órától Marcsik Antónia a Régészeti embertan című előadása hallható. Január 29-én Neparáczki Endre beszél az archeogenetikai kutatásokról, majd február 26-án Kőnig Ferenc érkezik a régészeti arcrekonstrukciók témájával.