2023.06.19. 09:44
Magas a pollenkoncentráció az ország kétharmadában
Hazánk középső és keleti részén már nagyon magas a pollenkoncentráció, így érdemes óvintézkedéseket tenni.
Pollen illusztráció
Fotó: Unger Tamás
Az egyre erősödő meleg egyúttal a polleneket is beindította. Magyarországon jelenleg az ország nyugati egyharmadának kivételével magas, vagy nagyon magas a pollenkoncentráció, amely az allergiások számára nem túl jó hír. Legrosszabb a helyzet Budapesten, ahol a gombák spórái keserítik meg az allergiások életét, de Szegeden és Miskolcon is nagyon rossz a helyzet.
Erre az időszakra sajnos jellemző, hogy a pázsitfűfélék mellett már a lágyszárú kora nyári allergének virágpora, illetve még az átmeneti időszak fásszárú növényeinek pollenje is okozhat tüneteket. Az elkövetkező időszakban a pollenterhelés várhatóan emelkedik majd.
Most főleg a gombák támadnak
A kültéri allergén gombák közül az Alternaria spóraszáma országosan magas, míg a pázsitfűfélék pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas tartományban alakulhat.
A lágyszárú allergének közül az útifű és a lórom pollenkoncentrációja egyelőre még alacsony, azonban egyre több helyen érheti el a koncentrációja a közepes, tüneteket okozó mértéket.
A ciprus- és tiszafaféléké, a bodzáé, valamint a szelídgesztenyéé jellemzően alacsony. Országosan alacsony koncentrációban jelen vannak még a gyékény, a sás, az ernyősvirágzatúak, továbbá már a kenderfélék pollenszemei – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ tájékoztatásából.
Az időjárás is hatással van az allergénekre
Az allergia tüneteitől szenvedők számára mindig nehezebben telnek azok a hónapok, melyek alatt egyszerre több növény is virágzik. Tudni kell, hogy viharok esetén a pollenszemcsék összetörnek és még mélyebbre jutnak a légutakba. Így ilyenkor az allergiások tünetei fokozódhatnak. Ezzel szemben a csendes eső kimossa a polleneket a levegőből, így egy-egy esőzés után könnyebb az allergiásoknak
– mondta a Ripostnak korábban Dr. Csajbók Réka fül-orr-gégész, allergológus szakorvos.
Emiatt egyfelől megkönnyebbülést jelent az allergiásoknak, hogy az utóbbi napokban végre nem esett az eső, másfelől arra számíthatnak, hogy a záporokban, zivatarokban gazdag időszak során a pollenek szempontjából megterhelő lehet számukra a nyár.
Így csökkenthőek a tüneteket
Az allergia ellen nagyon sokat tudnánk tenni. Többek között a parlagfű korai gyérítésével, az ugyanis június vége felé, nagy számban érinti az embereket
– mondta Dr. Bense Tamás háziorvos.
Az allergiásoknak mindenképpen érdemes figyelniük a pollennaptárat és aki úgy érzi, miután konzultált háziorvosával, ha gyógyszeres kezelésre szorul, azt időben kezdje el szedni.
A koronavírus miatt kialakult maszkhasználat az allergiások számára is segítséget jelenthet, főként ha FFP2-es vagy FFP3-as maszkról van szó.
Aki nagyon érzékeny a pollenekre akár naponta mosson hajat, sűrűbben váltson ruhát, cseréljen ágyneműt, törölközőt. Ilyenkor azt is fontos szem előtt tartani, hogy abban a ruhában, amiben kint járkálunk, ne sokat legyünk bent.
Sokat számítana, ha az otthonunk felületei nem szőnyegpadlósak lennének, hanem minél inkább lemoshatók. A kemény borítású talajok a legjobbak, amik nedves ruhával könnyedén és gyakran áttörölhetők, felmoshatók.
Ami a bútorokat illeti, jó, ha kevés tárgy van rajtuk, mert úgy sokkal gyakrabban és könnyebben le tudjuk őket törölni, akár naponta kétszer is.
Fontos a napi többszöri szellőztetés, de annak is jól kell megválasztani az időpontjait. A szálló pollenek miatt jobb, ha csukott ablaknál alszunk, szellőztetni inkább a hajnali órákban érdemes.
A kaszálás, a fűnyírás esetén lehetőleg ne arrafelé sétáljunk, akkor ugyanis felerősödnek a panaszok. Emellett azok, akiknek kertjük van, ne a munka végeztével nyissák ki az ablakokat.
Olvasható a Ripost oldalán.