2022.06.18. 15:38
Kérészek táncoltak a Tiszán és a Maroson
A Marosnál is tömeges rajzás volt a napokban. Fotó: Hangai József
Javában tart a kérészek rajzása a Tisza Szeged alatti, országhatárhoz közeli szakaszán, valamint Makónál a Maroson is. Napnyugta után mindkét folyónál megfigyelhetők a tiszavirágok, amelyek a legnagyobb európai kérészek, ugyanis a fehér farksertéikkel együtt 12 centisek is lehetnek.
A nőstényeknek a hímekhez képest nagyobb szárnyuk és testük van, de a farksertéik rövidebbek, ezáltal gyorsabb repülésre képesek.Rajzásuk időpontja függ egyébként a napos órák számától, a vízhőmérséklettől, sőt egyes feltételezések szerint a holdfázistól is. A kibúvó lárvák a folyó fölé benyúló faágakon, parti köveken és a stégeken vedlenek, a nőstények egyszer, a hímek kétszer.
Mint ismert, a levegőben keresik meg a párjukat a hímek, és ott is párosodnak. A nász után a hím elpusztul, a nőstény pedig a vízbe rakja a petéit, mintegy 7000 darabot. Mindez azonban nem mindig jön össze, hiszen békák, ragadozó halak és különféle madarak lesben állva várják, hogy előbújjanak a kérészek, és lecsapjanak rájuk.
A tiszavirág védett kérészfaj, természetvédelmi értéke egyedenként tízezer forint. Éppen ezért a rendőrök minden évben fokozottan ellenőrzik a kérészek biztonságát a tömeges rajzáskor. Ilyenkor motoros hajóval tilos a rajzó állatok közé hajtani.
A tiszavirág és a tiszavirágzás 2020-ban bekerült a hungarikumok közé. Megyénkből összesen nyolc tétel szerepel a hungarikumok listáján.
Szegedi hírek
- Társasház vagy örökség? Vizsgálja a város, mit tehet a Móricz-iskola ügyében
- Ösztöndíjakat adtak át a SZTE-n – galériával
- Ásotthalmi erdészetisek látogattak a Füvészkertbe
- Karikó Katalin világhírű tudósokkal együtt érkezik Szegedre
- Brutál kiállítás nyílik Szegeden