2019.08.19. 19:28
Alig találni már búzavirágot, szaporítják a Csanádi pusztákon a kék gyomnövényt
Néhány évtizeddel ezelőtt még minden árokparton ott virított a búzavirág. Ma már alig látni a kis kék virágot. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság (KMNP) déli részén már csak három élőhelyen található, ebből kettő Csongrád megyei. A KMNP három évvel ezelőtt a Csanádi pusztákon szaporítási programba kezdett. Az eredmények biztatóak. <br><br><br>
– A 70-es, 80-as években a búzavirág még csak egy közönséges mezei virág volt. A virág nem változott, a környezete viszont igen – mondta Balogh Gábor, a Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság területfelügyelője.
– Az agráriumban használt gyomirtók egyre erősebbek, egyre precízebbé vált a mechanikus gyomirtás. Egyre keskenyebbé váltak a mezsgyék is. Ennek hatására a gyomnövényeknek, például a búzavirágnak is egyre kevésbé van lehetősége fennmaradni, magot érlelni. Ez vezetett oda, hogy a nemzeti parkunk területén már csak három búzavirág-lelőhelyet ismerünk, Nagylak és Hódmezővásárhely környékén, valamint Tótkomlós közelében, egy nem védett helyen
– tudtuk meg Balogh Gábortól, aki azért nem árulta el a pontos helyszíneket, hogy jó szándékú emberek, akár érdeklődésből, vagy egyéni mentőakciót szervezve, nehogy kárt tegyenek ezekben a telepekben.
– A mostani 50-60 éves generáció még visszaemlékezhet, hogy ballagáskor az óvodákat és iskolákat a gyönyörű, kék virágzatú búzavirággal, illetve pipaccsal és szarkalábbal díszítette fel, de otthon is sokak vázáját díszítette ez a mezei virág. Akkor még tömegével fordult elő. Mára viszont már csak ez a 3 állomány maradt meg a területünkön – fogalmazott a terület felügyelője.
Fotó: Kovács Erika
A Körös–Maros Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai az elmúlt három évben ezen a három lelőhelyen gyűjtöttek búzavirágmagokat, amelyeket olyan helyeken szórtak el, ahol nincs vegyszerhasználat, és az életfeltételek adottak a gyomnövény fennmaradásához.
– Természetesen nem az összes magot hozzuk el a termőhelyről, hanem nagyjából az 50 százalékát, hogy azokon a területeken is fennmaradjon a faj. Az előző két évben elszórt magok jó földre találtak, tavalyelőtt és tavaly is találtunk már virágzó példányokat, amelyek magot érleltek és elszórták azt, vagyis esély van arra, hogy tovább szaporodnak. A kijuttatáskor koordinátákkal rögzítettük, hová kerültek a magok, így vissza tudtuk keresni a helyeket.
Balogh Gábor elmondta, elképzelhető, hogy néhány helyen még fellelhető a búzavirág, de tömeges előfordulásra nem számítanak. Azt kérik, aki esetleg ismer búzavirág-lelőhelyet, fotózza le, küldje el a pontos helymeghatározással együtt a nemzeti parknak. Azt is kérte, senki ne kezdjen egyéni akcióba, ne gyűjtsék a magját, ne húzzák ki tövestül, hogy majd otthon elültetik.
Balogh Gábortól megtudtuk, a búzavirág eltűnése még nem országos probléma. Ott hiányzik a tájból, ahol intenzív a földművelés, vagyis ahol jó talajok vannak. A Kiskunságban és helyenként Észak-Magyarországon is még nagy számban fordul elő a növény.
– A jogszabály azt nem teszi lehetővé, hogy regionális védettséget kapjon egy növény. De ha így haladunk, egyszer lehet, hogy eljutunk oda, hogy védetté kell nyilvánítani a búzavirágot...