2024.06.21. 18:16
Hadik Magdára emlékezik Makó - Galéria
Hadik Magda szobrász- és éremművészre emlékezett gyűjteményes kiállítással pénteken délután tiszteletbeli szülővárosa, Makó. A József Attila Könyvtárban alakját a helybeli rokon, Hadik György önkormányzati képviselő idézte meg, de képviseltette magát második otthona, Csurgó is.
A Hadik Magda tiszteletére rendezett tárlathoz értékes darabokkal járult hozzá Csurgó önkormányzata, illetve az ottani helytörténeti gyűjtemény. Fotó: Szabó Imre
– Mindig azt mondta, hogy legszebb éveit Makón töltötte. Itt szerzett élményei jó néhány alkotásában felbukkannak – mondta Hadik Magda emlékkiállításán a makói rokon, Hadik György. A városszerte ismert orvos, önkormányzati képviselő a 110 éve született szobrász- és érmeművész keresztfia. Felidézte: a család mindig összetartott, keresztanyját gyakran meglátogatták akkor is, amikor a fővárosban élt.
– Rendkívül színes egyéniség volt, a művészetről pedig senkivel nem lehetett olyan élménygazdag beszélgetést folytatni, mint vele – tette hozzá.
Bár Hadik Magda valójában a ma Romániához tartozó Ópécskán látta meg a napvilágot, mindig is Makót tekintette szülővárosának.
Hadik Magdára emlékezik Makó - Galéria: Szabó Imre
A család a trianoni békediktátum után költözött a Maros-parti városba. Később, mint elhangzott, férjével együtt Csurgóra költözött, ahol díszpolgárrá fogadták. Hagyatékát Makónak ajándékozta, szobraiból azonban később Csurgó is kapott. Most a József Attila Könyvtárban – egy kivétellel – olyan alkotásait láthatja a közönség, amiket onnan adtak kölcsön egy tárlat erejéig. Ezért is mondott megnyitóbeszédet Szikszai Zsuzsanna köszöntője után a somogyi kisváros helytörténeti gyűjteményének munkatársa, Petlánovics Eszter. Makói köztéri szobrai közül egyébként mind az Erdei Ferencet, mind a Ságvári Endrét ábrázoló múzeumban van, a görögkatolikus temető Mementó című, katonasíroknál álló műve azonban ma is a helyén áll. A József Attila Gimnázium könyvtárában egy Ady-portréja látható.
A megnyitó pillanatait a hegedűművész-növendék, Mezei József muzsikája tette még meghittebbé.