2022.02.15. 18:18
A régmúlt találkozása a vásárhelyi sörözővel
Vásárhely legismertebb fényképészének örökségét mutatta be vetített képes előadásával Bernátsky Ferenc helytörténész, a helytörténeti gyűjtemény kezelője a közelmúltban a Népkerti Sörözőben.
Fotó: Karnok Csaba
A csaknem egyórás előadásban a neves fotográfus felvételei peregtek komótosan a kivetítőn: a 19. és a 20. század fordulójának vásárhelyi utcaképe, a városkörnyéki tanyai mindennapok, a Plohn-honvédek titkai, őseink hétköznapi viselete, Tornyai János és Endre Béla festményeihez készült tanulmányfotók. A Plohn-műhely az 1880-as évek végétől a vásárhelyi művészeti élet egyik központjaként is működött: későbbi híres alkotók fordultak meg a családnál.
Nem véletlen, hiszen Plohn József és Tornyai János egyszerre koptatták a főgimnázium padjait az 1880-as évek elején. A vásárhelyi műterem fennállásának hetvenöt éve alatt a legnagyobb elismerést a tanyai munkákat bemutató fotósorozatával nyerte el az 1896-os Országos Millenniumi Kiállításon, ahol képei első díjat és millenniumi nagyérmet nyertek. Plohn József az 1890-es években és az 1900-as évek elején nagyjából háromezer felvételt készített Vásárhelyen és környékén, részben a helyi gazdaságokról, megörökítve az állattartók és földművelők hétköznapjait.
Az előadás apropóján tizennyolc fekete-fehér, a Tornyai-múzeumban őrzött Plohn-nyomat került fel a sörkert homlokzatára. Mint Daru Árpád üzletvezető elmondta: a Negyvennyolcas honvédportrék című különleges kötet adta az ismeretterjesztő előadás és „kiállítás” ötletét. Utóbbi a tervek szerint le sem kerül a helyéről. Bernátsky Ferenc úgy válogatta össze a 18 képet, hogy megmutassa az egykori Vásárhely emblematikus pillanatait.