Dragomán György és Szabó T. Anna vásárhelyi irodalomórája

2023.06.07. 18:10

A kezdetektől ott voltak egymásnak

Dragomán György író tartott rendhagyó irodalomórát gimnazistáknak a vásárhelyi könyvtárban szerda délután. Szerelemről, vitákról, kalóz filmklubról, titkok és hazugságok összefüggéseiről is vallott felesége, Szabó T. Anna költő társaságában.

T. Sz.

Dragomán Györgyhöz felesége, a költő Szabó T. Anna csatlakozott beszélgetőtársként a vásárhelyi rendhagyó irodalomórán. Fotó: Tábori Szilvia

– Egyedül nehéz, de mi ketten voltunk már gimnazista korunkban. Elhittük egymásnak, hogy tudunk írni. Írtunk hát, olvastuk egymás munkáit, vitatkoztunk, közben tanultuk az írás mesterségét – mesélte Dragomán György író, vagy inkább Szabó T. Anna költő a szerda délutáni rendhagyó, gimnazistáknak tartott irodalomórán a vásárhelyi könyvtárban. Mert bár a Máglya és a Főzőskönyv írója tartott rendhagyó irodalomórát, költő felesége vállalta a beszélgetőtárs szerepét. Ők pedig olyan szépen egészítették ki egymást, majd néhol szálltak vitába házas- és alkotó társukkal, hogy ketten egészen egy egésznek tűnjenek. Minden ellentmondással, hasonlósággal, különbözőséggel együtt.

Meséltek arról, hogyan találkoztak a gimnáziumban és miként segítették egymást íróvá lenni. Egymásnak olvastak és írtak, veszekedtek, megvédték érveiket, olykor széttépték egymás írásait. Amit máig kölcsönösen szégyellnek.

– Szenvedélyes és érdekes időszak volt, mert nem csak a szerelem, hanem egy közös cél is munkált bennünk és kettőnk között. Egymásba és az írásba is szerelmesek voltunk – mondták. Majd arra terelődött a szó, hogy Dragomán György lényegében a filmeknek köszönheti, hogy író lett. Erdélyében 1980-as években dübörgött a nagy kalózvideó korszak, amikor titokban filmeket néztek akkumulátor üzemeltette televíziókon. Az angol nyelvű csempész moziknak pedig Dragomán György volt a hangalámondása. Így történt, hogy évente 1200 filmet látott.

– A rengeteg filmélmény meghatározó volt abban, hogy író lettem. Megtanultam nagyon jól összefoglalni, elmesélni a történeteket, amelyeket mindig is el akartam mesélni – mondta Dragomán György.

Beszélt még titok és hazugság összefüggéseiről is. Gyerekkoruk elnyomó rendszeréről, az erőszak jelenlétéről már óvodás éveik alatt, amikor olyasmiket tanultak, amellyel a haza védelmére készítették fel őket. Katonás és háborús rendszer volt anélkül, hogy konkrétan háború lett volna. Csak csalással lehet győzni, és amikor győzött, akkor is veszített az ember.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!