2 órája
Az I. világháború emlékezetápolása
Az 1,7 millió eurós – Magyarországra ebből 150 ezer euró, 60 millió forint jut – projekt kapcsán a résztvevők konkrét feladatokat, tennivalókat is megfogalmaztak. Az I. világháború emlékezetápolásának fejlesztéséről tartottak szerdán megbeszélést a Meritum Egyesület szervezésében Szegeden, az Ifjúsági Ház Maros termében.
A szegedi Ifjúsági Ház Maros termébe invitálták azokat, akik részt vesznek az I. világháború emlékezetápolásának fejlesztését célzó, májusban rajtolt projektben, amely a Central Europe keretében valósul meg. Ebben hat ország – hazánkon kívül Olaszország, Szlovénia, Belgium, Lengyelország és Szlovákia – 11 partnerrel és 40 társult partnerrel vállal szerepet – tudtuk meg a házigazda Meritum Egyesület tagjától, Csáki Bélától. A magyar tagok az 5 százalékos önrészt, önerőt biztosító mórahalmi önkormányzat, a már említett szegedi székhelyű Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület, a temesvári Várbástya Egyesület és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Meritum Egyesület: az I. világháború emlékezete
Az I. világháború a 20. századi történelem meghatározó eseménye volt. A 4 évig tartó és a világot valóban gyökeresen átalakító küzdelem emlékezetápolásának fejlesztését célozza a nemzetközi együttműködés. A 2,5 éves programban számos konferencia, projekt, találkozó, műhelymunka szerveződik a partnerekkel. A munka résztvevői tovább fejlesztik az első világháborús emlékek közös európai adatbázisát, tananyagot, gyűjteményfejlesztési koncepciókat dolgoznak ki és javaslatokat tesznek a Nagy Háború emlékezetének megőrzésére, továbbadására. Az IH-ban például egy szegedi emlékmű létrehozása, felújítása is szóba került a feladatok, a tennivalók között.
Civilek és múzeumok munkája
A hétfői eseményen jelenlévők megismerhették a projekt részleteit, illetve a meghívott előadók segítségével betekintést nyerhettek az I. világháború emlékét őrző kormányzati szervek, múzeumok és civil szervezetek munkájába.
Nyolc előadás
A nyolc előadáson bemutatkozott a házigazda Meritum Egyesület, Téglás Gyula alezredes a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tevékenységéről számolt be az érdeklődőknek, de hallhattunk a déli harctér eseményeiről, a vármegyei levéltár Nagy Háborúhoz kötődő tevékenységéről, a Temes megyei első világháborús emlékekről és már megjelent memoárokról. Zárásként a beszélgetés során véleményeket és javaslatokat fogalmaztak meg a résztvevők.
Képalá: Az IH Maros termében Az I. világháború emlékezetápolásáról beszélgettek a Meritum Egyesület szervezésében. Fotó: Imre Péter