Szegedi operacsillag a kollekcióban

2 órája

Gregor József pénztárcájával bővült a Hungarikonok Gyűjtemény – videóval

Újabb, ráadásul szegedi híresség személyes relikviájával bővült Kárpáti Tamás Hungarikonok Gyűjteménye. Gregor József operaénekes, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja pénztárcáját is kortárs művészeti alkotásba rendezték. Jövő tavasszal Szinetár Miklós Kossuth-díjas rendező nyitja majd meg a SzegedIkonok című kiállítást.

Koós Kata

A Hungarikonok Gyűjtemény ismerősen csenghet a szegediek számára. Tavaly májusban nyílt meg Kárpáti Tamás gyűjtő kollekciójának 77 relikviájából a Hetedhét Hungarikon című kiállítás a Fekete Házban. Nemrég új, ráadásul szegedi híresség személyes tárgyával bővült a gyűjtemény. A 182. relikvia Gregor József operaénekes, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja pénztárcája lett, amelyet a kollekció összes többi ereklyéjéhez hasonlóan művészeti alkotásba illesztettek. 

Gregor József
Gregor József özvegye, Takács Mária is részt vett a Hungarikonok Gyűjtemény legújabb relikviájának szerdai sajtóbemutatásán.
Fotó: Karnok Csaba

Szegedi kötődésű relikviák

Kárpáti Tamás lapunknak elmondta, hogy gyűjteményét folyamatosan utaztatják a világban, egy részét legutóbb Törökországban, előbb Rodostóban, majd Isztambulban mutatták be a török-magyar kulturális évad keretében. Az ereklyék között szép számmal akadnak olyanok, amelyeknek tulajdonosa szorosan kötődik Szegedhez. Karikó Katalin például egy Fehér László portréba illesztett pipettájával, Zsigmond Vilmos Párkányi Raab Péter Kameramen című, életnagyságú szobrának talapzatába helyezett fénymérőjével, Gérard Depardieu a szabadtéri színpad Háry János előadásán viselt Napóleon-kalapjával van jelen a kollekcióban. 

Egy forintért rendezett operát Gregor József

Az, hogy a gyűjtemény Gregor József relikviájával gazdagodhatott, Kárpáti Tamás mellett Barnák László, a Szegedi Nemzeti Színház és a Szegedi Szabadtéri Játékok főigazgatója, Nagy Gergely, a szegedi Napfény Műterem egyik tulajdonosa és persze Gregor József özvegye, Takács Mária összefogása révén valósulhatott meg. 

A relikvia sajtóbemutatásán elmondták, hogy Gregor József olajportréját Arányi Nóra festőművész alkotta meg, a portrét körbeölelő operakottát pedig Vajda Júlia, a szegedi színház Liszt-díjas operaénekese, Gregor József egykori kollégája bocsátotta a művész rendelkezésére.

Gregor József
Fotó: Karnok Csaba

Barnák László a műalkotás mellett arról is lerántotta a leplet, hogy miért került a kompozícióba egy egyforintos. Elmondta, hogy Gregor József hajdanán ennyi pénzt kért az akkor sanyarú anyagi helyzetben lévő szegedi színháztól Verdi Don Carlos operájának megrendezéséért. 

Szegedi ikonokból nyílik kiállítás

Kárpáti Tamás bejelentette, hogy jövő tavasszal egy kiállítás megnyitását tervezik Szegedikonok címmel, amelyben a szegedi érintettségű művészek, sportolók, tudósok relikviáit tárják majd a nagyközönség elé. Megtekinthető lesz mások mellett Juhász Gyula, Kass János, Zsigmond Vilmos, Janikovszky Éva, Sándor „Csikar”, Vadász Endre, Rózsa Sándor, József Attila, Löw Immánuel egy-egy műalkotásba épített ereklyéje. 

Ezen a tárlatmegnyitón avatja majd fel a nyilvánosság előtt Szinetár Miklós Kossuth- és kétszeres Jászai-díjas rendező Gregor József relikviáját, valamint ekkor mutatják majd be Szinetár Miklós saját ereklyéjét is, amely nem más, mint az 1969-ben bemutatott Az ember tragédiájának rendezői példánya.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában