3 órája
Védettség helyett eladta a SZEFO Újszeged egyik legrégebbi iskolaépületét
Bevásárlóközpont vagy társasház is épülhet az újszegedi magasház mögötti volt iskolaépület helyén. Egy ideje árulta a tulajdonos, a Szegedi Fonalfeldolgozó Zrt. az egykori Móricz Zsigmond Általános Iskola Bérkert utcai épületét. Információink szerint a héten aláírták az adásvételi szerződést, az ingatlannak új tulajdonosa van. Közben egy újszegedi fiatalember aláírásgyűjtésbe kezdett az épület helyi védelmének érdekében.
Mentes Dániellel állunk a Bérkert utcában az egykori iskolaépület előtt. – Nem sokan bátorítottak, de ha meg se próbálom, nem tudok aludni – mondta.
Az újszegedi iskolaépület története
Az egykori Móricz Zsigmond Általános Iskola épülete évek óta politikai, kulturális és gazdasági viták középpontjában áll Szegeden. A frekventált helyen, a Temesvári körút és Bérkert utca találkozásánál, a magasház mögött fekvő intézményt a csökkenő diáklétszám miatt zárták be 1999-ben. Szabó László akkori önkormányzati képviselő, aki a műemlékké nyilvánítást és oktatási célú újrahasznosítást szorgalmazta, nem ért el sikert: a városi közgyűlés leszavazta javaslatát, így az épület védettség nélkül áll. A Klebelsberg Kuno minisztersége idején alapított iskolaépületet a katolikus Keresztény Iskolatestvérek szerzetesrendje birtokolta, majd az államosítás után a szegedi önkormányzathoz került. Az iskola tulajdonjoga végül a Szegedi Fonalfeldolgozó Zrt.-hez került, 2021-ben aztán a Szeged-Csanádi Egyházmegyére ruházták a vállalatot.
Bevásárlóközpont vagy társasház is épülhet
A SZEFO Zrt., amely korábban a fogyatékossággal élők foglalkoztatására specializálódott, az eladás mellett döntött, mivel az utóbbi években veszteségesen működött. A szegedi cég honlapján szerdán még elérhető volt a hirdetés, amiben eladásra kínálják az ingatlant. A hirdetmény szerint a már nem használt létesítményt nettó 1,2 milliárd forintért adnák el. A 4141 négyzetméteres területnek maximum a fele beépíthető. A hirdetésben az is benne van, hogy hasznosítási terv is készült az ingatlanhoz (hasznos alapterület 8500, mélygarázs 1700 négyzetméter). A vételár tartalmazza a terv felhasználásának jogát is. Tehát akár bevásárlóközpont vagy társasház is épülhet a helyére.
Aláírásgyűjtés az épület megmentéséért
Információink szerint a héten eladták az ingatlant, már aláírták az adásvételi szerződést. Közben egy lelkes újszegedi lakos, Mentes Dániel aláírásgyűjtésbe kezdett annak érdekében, hogy az önkormányzat vegye helyi védelem alá az épületet. Az aláírásokat három hete küldte el Botka László polgármesternek címezve. – Az udvaron álló platánokat a Liget fáival egy időben ültették. Kár lenne érte, ha az épülettel együtt azokat is ledózerolnák – mondta Dániel.
Indokolt lehet Újszeged felülvizsgálata
Az épület történetét szimbolikusnak tekinthetjük: korábbi oktatási és szociális funkcióit elhagyva most új felhasználásra vár, ám sokan attól tartanak, hogy végleg eltűnik Újszeged kulturális örökségéből. A helyi védettséghez építésztől, művészettörténésztől kér szakmai véleményt az önkormányzat, de a védettségi eljárásban mindig kikérik a tulajdonos véleményét is, aki észrevételt tehet az ügyben és akár vissza is utasíthatja azt. Egy szegedi szakértő név nélkül annyit mondott érdeklődésünkre, hogy a védendő értékek ügyében indokolt lehet Újszeged felülvizsgálata.
Szegedi hírek
- Polner Eörs: Vannak dolgok, amiket jobban tudnánk csinálni
- Meghosszabbított mammográfiás szűrés lesz szerdán Szegeden
- Üldözöttek százait mentette meg Ományi Kálló Ferenc – videóval
- Elkészült az Eperjesi sor felújítása – videóval
- Az Ágota közösség díjazta a jó tanulókat – videóval, galériával