2024.10.29. 18:48
Üldözöttek százait mentette meg Ományi Kálló Ferenc – videóval
„Pap vagyok. Ha engem ezért megölnek, kapok egy gyorsvonati jegyet a mennyországba”. Ezekkel a szavakkal utasította vissza Ományi Kálló Ferenc római katolikus tábori lelkész a menekülés lehetőségét, és folytatta embermentő tevékenységét a holokauszt idején.
Ebben az évben van a holokauszt nyolcvanadik évfordulója Magyarországon, amelyben körülbelül háromezer szegedi vesztette életét – mutatott rá Buk István, a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke a Gutenberg utcai székházban rendezett, keddi megemlékezés elején. Ományi Kálló Ferenc halálának évfordulóján emléktábla-avatással tisztelegtek az embermentő tábori lelkész emléke előtt.
– Ományi Kálló Ferenc tábori esperesként emberek százait mentette meg függetlenül vallásuktól, hovatartozásuktól, és ezért mártírhalált halt. Az izraeli Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetésben részesítette 2004-ben – mondta Buk István. Az emléktábla-avatást a Kálló család kezdeményezte, a Szegedi Zsidó Hitközség és az önkormányzat támogatta.
Tábori kórházban bújtatta az üldözötteket
Kálló Ferenc életútját unokaöccse, Kálló György ismertette. Nagybátyja a holokauszt idején római katolikus papként, a 11. helyőrségi kórház lelkészeként, később tábori esperesként mentette az üldözötteket.
– Betegágyat biztosítottak üldözötteknek, fertőzött osztályra helyezték el őket. Olyan kötéseket imitáltak, amelyek mögött nem volt tényleges sérülés vagy sebesülés. Különösen fontos volt, hogy az igazoló bizottságnak lett elnöke, amely a vallási felekezetet igazolta. Igazoltan kétszáz üldözöttnek, jórészt zsidóknak biztosítottak kereszténységet igazoló okiratot református lelkésztársával – mondta el Kálló György.
Gyorsvonattal a mennyországba
Ekkor már nagyon szembetűnő volt Kálló Ferenc tevékenysége, lelkésztársai óvták a további fellépéstől, menekülési lehetőséget is felajánlottak neki.
– Erre azt válaszolta: „pap vagyok, nekem nincs családom, nincs gyermekem. Ha engem ezért megölnek, kapok egy gyorsvonati jegyet a mennyországba átszállás nélkül” – idézte nagybátyját Kálló György, akinek unokája, Bolyki Sára a 12. zsoltárt énekelte el héberül az emléktábla-avatáson.
Mártírhalált halt Kálló Ferenc
1944. október 28-án egy letakart rendszámú autó érkezett Kálló Ferenc otthonához, benne két nyilas pribékkel. Azzal zörgettek be az ablakon, hogy haldoklóhoz hívták. Kálló Ferenc magához vette az Oltáriszentséget és az utolsó kenetet.
– Betuszkolták az autóba, kivitték a budakeszi erdő mellé. Előreküldték, és egy géppisztoly-sorozattal leterítették, majd otthagyták. Ez október 29-én, Krisztus király ünnepén, vasárnap történt. Akkor reggel zsidó munkaszolgálatosok találták meg vérbe fagyva – idézte fel el-elcsukló hangon az unokaöcs.
Nagybátyját a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra, a temetés alkalmával légi riadó volt és kijárási tilalom, mégis tömeg kísérte utolsó útjára. Sírján mindmáig gyarapszik a zsidó tisztelői által elhelyezett kövek száma.