Szegedi hírek

2024.06.17. 13:57

Szegeden kezdi meg magyarországi kutatásait a Nobel-díjas Krausz Ferenc – Galéria

Az ELI-ben adták át hétfőn délelőtt Krausz Ferenc laboratóriumát. Ezzel kimondható, hogy Szegeden kezdi meg magyarországi kutatásait a Nobel-díjas fizikus, aki lézerek segítségével szeretné megvalósítani különböző betegségek korai diagnosztizálását.

Timár Kriszta

A laborátadóra két másik Nobel-díjas kutató is eljött. Fotó: Karnok Csaba

Felavatták Krausz Ferenc új lézerlaboratóriumát hétfőn, Szegeden. Ennek köszönhetően az ELI Alps Lézeres Kutatóközpontban kezdődik meg elsőként a Nobel-díjas technológia magyarországi alkalmazása, a Center for Molecular Fingerprinting tevékenységéhez kapcsolódó lézeres vizsgálatok ugyanis ezidáig Németországban zajlottak.

A kutatás lényege, hogy ultrarövid lézerfénnyel világítják meg a vérplazmát, majd speciális lézertechnikával rögzítik a molekuláris rezgések által kibocsátott fényhullámokat, így megfigyelhetik és nyomon követhetik a legkisebb változásokat is a vér molekuláris összetételében. Ez ugyanis utalhat az egészségügyi állapotban történt változásra, például súlyos betegségek kialakulására, nagyon korai, még a tünetek megjelenése előtti szakaszban. A CMF kutatóinak célja, hogy megismerjék a vérben keringő „molekuláris világ” rejtelmeit, hogy tökéletesítsék a betegségek korai felismerését.

Az eseményen részt vett Hankó Balázs kinevezett kulturális és innovációs miniszter, aki úgy fogalmazott, Szegeden a lézerkutató központ világszínvonalú, ebben a technológiában világvezetők vagyunk.

Ez bővül a Krausz Ferenc professzor úr által Németországban fejlesztett lézerrel, mely akár a rák-, akár a szív-érrendszeri diagnosztikában segítséget jelenthet 

– mutatott rá.

Az angol nyelven folyó laborátadási ünnepségen Krausz Ferenc köszönetet mondott mindazoknak, akik jóvoltából ez a projekt eljuthatott idáig. Felidézte: az alapötlet 2005-ből származik.

 Kevesebb mint 20 évvel később pedig itt vagyunk

 – mosolygott. Cégét 2019-ben alapította, és bár a Covid hozott egy időszakos leállást, mostanra 10 ezer magyar önkéntes vesz részt a vizsgálatokban, mely a legnagyobb kutatási program Magyarország történetében.

München, Budapest és Szeged együtt dolgozik, hogy az embereknek egészségesebb és boldogabb életet adhassunk egy költséghatékony vizsgálati módszerrel 

– fogalmazott.

Felavatták a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ lézerlaboratóriumát Szegeden
Fotó: Szigetváry Zsolt

A rendezvényen beszédet mondott Csák János leköszönő kulturális és innovációs miniszter, aki elsőként Szegedet méltatta azzal, hogy öt Nobel-díjasát emlegetve kiemelte: egy kisváros relatív fiatal egyetemén ritka, hogy ilyen tudás koncentrálódjon.

 Nem a pénz csinál tudást, hanem az emberek. Ezért támogatja a magyar kormány a tudományos kutatásokat. Hiszen bár munka alapú társadalomról beszélünk, a munka lehet a fizikai mellett szellemi is

 – hangsúlyozta. Hozzátette: az elmúlt két évben jelentős változások történtek a tudomány támogatásában és megtisztelőnek nevezte, hogy ennek vezetését elfogadta Krausz Ferenc.

Az átadó után tartották a CMF Summit 2024 – At the Forefront of Disease Profiling tudományos szimpóziumot, ahol három Nobel-díjas, Karikó Katalin, Krausz Ferenc és Gerard Mourou is előadást tartott. Hankó Balázs ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy olyan tudományos kulcshellyé vált a Szegedi Tudományegyetem és a lézerkutató központ, mely utat mutat annak a célnak, hogy Magyarország 2030-ra Európa 10 leginnovatívabb országa közé tartozik majd, és lesznek egyetemeink, melyek a világ vagy Európa 100 legjobbja közé tartoznak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában