Szegedi hírek

2023.09.07. 22:00

Imádság és zene fonódik öt napon át

Kisboldogasszony ünnepén kezdődnek és egészen Szűz Mária szent nevének ünnepéig tartanak az újszegedi Árpád-házi Szent Erzsébet templomban rendezett Mária-napok. A hívek rózsafüzér imádságokkal és énekekkel tisztelegnek a Megváltó édesanyja előtt. Hétfőn leleplezik a templom legújabb festményét is.

Koós Kata

Thorday Attila atya lapunknak megmutatta a hajdani, lourdes-i kőbarlangot ábrázoló festményt. Fotó: Karnok Csaba

Az újszegedi Mária-napok gyökerei egészen az 1930-as évekig nyúlnak vissza. Thorday Attila, az Árpád-házi Szent Erzsébet templom plébánosa lapunknak elmondta, a Ligetben 1937-ben készült el a lourdes-i kőbarlang, amelyben egy Mária-szobor állt. A barlangkápolnát Glattfelder Gyula püspök szentelte fel, sokak által látogatott kegyhellyé vált.

A barlang körül rendszeres imádságok zajlottak egészen 1967-ig, amikor Komócsin elvtárs vezetése ledózeroltatta. A Tápai Antal által készített Mária-szobrot bementették a templomba, ma is bent áll

 – részletezte a plébános.

A Mária-napok szeptember 8-án, Kisboldogasszony ünnepén, azaz Szűz Mária születésnapján kezdődnek, és egészen keddig, azaz Mária szent nevének ünnepéig tartanak. Imádsággal és zenével tisztelegnek a hívek öt napon át Jézus édesanyja előtt. Minden este hat órától más pap celebrál szentmisét. Pénteken és szombaton két újmisés atya, Aleksza János kisteleki káplán és Tapodi Krisztián gyulai káplán, vasárnap szintén egy fiatal atya, a két éve felszentelt Kovács Zoltán, aki jelenleg Rómában tanul ösztöndíjasként, hétfőn Kondé Lajos püspöki helynök, a Dóm plébánosa, kedden pedig Hardi Titusz pannonhalmi bencés szerzetes mutat be szentmisét.

Pénteken kiszolgáltatom a betegek szentségét, a többi napon rózsafüzér imádsággal kezdődik a program. Szűz Mária mint égi édesanya, a Krisztushoz legközelebb állt ember személye mindig is közel állt az emberekhez, a hozzá való imádkozás a kereszténység kezdete óta szokás. Az Üdvözlégy Mária imádságunkat főképp a domonkosok terjesztették el a 13. században. Az olvasó az imádságba foglalt hittitkok által Jézus életének eseményeit idézi fel Mária szemszögéből. Mintha a Bibliát olvasnánk, innen ered az elnevezés is 

 – fejtette ki Thorday Attila.

Gitáros énekkar, kórusok és taizei énekes csoport is dalol majd a templomban.

A vasárnap este hétkor kezdődő hangversenyen a templom három kórusa lép majd fel, egészen pici gyerekek, fiatalok, felnőttek és nyugdíjasok együtt fognak énekelni, szerintem felemelő élményben lehet része a közönségnek 

– mondta a plébános.

Hétfőn a rózsafüzér társulatok találkoznak a templomban. Aznap a hívek magukkal vihetik Mária-szobraikat, amelyeket az este hatkor kezdődő szentmise keretében áldanak majd meg. Ekkor fogják leleplezni a templom legújabb festményét és emléktábláját is.

A festmény a lourdes-i barlangot ábrázolja, Felföldi Mihály alkotása. Ugri Mária Ilma kalocsai iskolanővér hagyatékának része volt, aki annak idején megálmodta és megvalósíttatta a barlangot. Unokaöccse örökségéből kaptuk meg a képet 

– mondta el Thorday Attila.

A keddi zárónapon taizéi énekes imádságot tartanak, valamint a szentmise keretében az idén 5, 10, 15, 20, 25, 30 vagy több kerek házassági évfordulójukat ünneplők kapnak áldást.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában