2021.10.28. 16:50
A Pannon őstenger üledékrétegeiből nyerik a vizet Mórahalmon
Új gyógyvízkútja van Mórahalomnak, aminek vizét nemrég minősítették gyógyvízzé, így a városban jelenleg már öt ilyen kút található, ami országos szinten is kiemelkedő.
Farkas Gábor, a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő vezetője egy másik, a fürdő területén lévő gyógyvízkútnál beszélt a kútfúrás több hónapos folyamatáról és a geofizikai mérések fontosságáról. Fotó: Kuklis István
Fotó: Kuklis István
Mórahalmon már a 60-as évek óta igyekeznek kihasználni a föld mélyéről feltörő, értékes termálvizet. Az akkor még Városi Fürdő néven ismert létesítmény történetének első fontos eseménye az 1960-ban fúratott 660 méter mélységű termálkút volt, amely jelenleg is üzemel. A kút, az összes többihez hasonlóan a Pannon őstenger üledékrétegeiből nyeri alkáli-hidrogénkarbonátos vizét. A 39,5 fokos, ásványi anyagokban gazdag, jódos jellegű vize 1999-ben kapta meg hivatalosan a gyógyvíz minősítést.
A Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő termálkútja fürdőkúrában kopásos és gyulladásos ízületi, illetve gerincbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati megbetegedések kezelésére szolgál. A termálkút gyógyvízzé nyilvánítása során végzett klinikai vizsgálat statisztikailag igazolta a fürdő vizének kifejezett gyógyhatását a térd- és vállízületi megbetegedésekben.
– Az ötvenes-hatvanas években indult Magyarországon egy szénhidrogén-kutatási program, az első gyógyvízkutunkat már akkor megfúrták, ez jelentette Mórahalom számára a fejlődés alapját – magyarázta Farkas Gábor, a fürdő vezetője. Tulajdonképpen olajat kerestek, de termálvizet találtak.
A legújabb, a K-43-as számú kút vize gyógyvízzé minősülve szolgálhatja a város idegenforgalmát és gyógyulni vágyó látogatóit. A víz felhasználása hamarosan a helyi fürdőben kezdődik, ugyanakkor az önkormányzatnak további tervei is vannak a kúttal, ami a Móradombi körút mellett található, a kialakított sportcentrum szomszédságában. A településnek ezzel együtt immár öt gyógyvíz minősítéssel rendelkező kútja van, amely országos szinten is kiemelkedő. Ezek a Szent Erzsébet gyógyvíz, az Árpád gyógyvíz, a Hunyadi gyógyvíz, a Szent László gyógyvíz és az ötödik, ami jelenleg még a K-43-as nevet viseli.
Mórahalom a harmadik helyen
A 60-as években fúrt Erzsébet-kútból 39,5 Celsius-fokos, jódos, a 2014-ben fúrt Árpád-kútból pedig 67,5 Celsius-fokos, hidrogén-karbonátos gyógyvizet kap a fürdő. Mórahalom országos szinten három kúttal marad el a legtöbb gyógyvizű kúttal rendelkező vidéki településektől, a harmadik helyen sorolják. Az országos rangsor Budapest kivételével: az első Hévíz és Nyíregyháza 8 kúttal, a második Debrecen, Hajdúszoboszló és Sárvár héttel, a harmadik Bük, Mórahalom és Szolnok öt-öt kúttal. Őket követi Berekfürdő, Demjén, Eger, Harkány és Mezőkövesd néggyel.