2021.08.03. 11:00
Kóser uborkatermesztést is lehet majd tanulni az SZTE-n
Ősztől még magasabb szintre emeli mezőgazdasági képzését a Szegedi Tudományegyetem. A hallgatók már kóser növénytermesztést is tanulhatnak majd, ez pedig a hazai exportbevételt is növelheti.
20210329 Forráskút A forráskúti Peták Paplogó Kertészetet választotta az év kertészetévé a Portfolio-csoport Forráskút a családi kertészet Képen: Paplogó Imre Fotó: Török János TJ Délmagyarország DM
Fotó: Török János
A szabadföldi kertkultúra és annak termőviszonyai jelenleg a Szegedi Tudományegyetem mezőgazdasági képzésének fókuszában vannak. Ehhez kapcsolódik a fenntartható precíziós kertészeti szakmérnök/szakember képzés, amely online, levelező formában indul ebben a tanévben – derült ki az egyetem beszámolójából.
Az intézmény jelezte: a kereslet már most is megvan, ugyanis az izraeli piac tonnaszám venné fel a magyar kóser és a kommersz uborkát is.
Éppen ezért már zajlanak a tárgyalások az együttműködés érdekében, amivel új munkahelyek jöhetnek majd létre, valamint tovább növekedhet a hazai exportbevétel is.
– Tökéletesen illeszkedne az új képzés abba a törekvésünkbe, amely szerint a mezőgazdasági karon kezdenénk el funkcionális kertkultúrát oktatni, ami három pilléren állna: a biodinamikus kertgazdálkodáson, a hagyományos bolgárkertészeten, valamint a kóser kertészeten. A kóser ebben az esetben azt jelenti, hogy minden szempontból megfelel a kóser előírásoknak, a termesztéstől a tároláson át egészen a csomagolásig, valamint amíg eljut a fogyasztókig. A képzés így komplexszé válik, és akár a világ más tájain is átvehetik majd ezt a metódust – foglalta össze Lantos Ferenc, az egyetem oktatója.
Az SZTE MGK Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet egyetemi docense hozzátette, augusztusban további lépések várhatóak, mert jelenleg is zajlanak az egyeztetések külföldi egyetemekkel.
– A mezőgazdasági kar a legmodernebb technológiákat alkalmazó gazdák, gazdaságok segítségével oldja meg a gyakorlati képzést. Ennek köszönhetően a hallgatóink mindig a legújabb technológiákkal, módszerekkel ismerkednek meg, ráadásul nem elméleti szinten, hanem „élesben”. A termelők folyamatosan követik a piac változásait, különben versenyhátrányba kerülnének. Ez biztosítja számunkra az innovációk elérhetőségét. A gyakorlat mindig a napi piaci viszonyokhoz orientál – mutatott rá a szakember.
Minderre jó példa az a deszki telep, amely Magyarország egyik legnagyobb és legmodernebb uborkahajtató telepe, és amelyet az SZTE alumnusa, Szilágyi Zoltán vezet. A mezőgazdasági kar volt hallgatója profi módon ültette át a gyakorlatba azt, amit az egyetemen tanult. Ő is egyike azon gazdáknak, akikkel az oktatás területén szorosan együttműködik az SZTE.