2021.07.31. 18:10
Legyen türelmes, aki szabályosan szeretné reptetni drónját
Januártól megváltoztak a pilóta nélküli légi járművekre, ismertebb nevükön a drónokra és azok használatára vonatkozó szabályok Magyarországon. Ott hagytuk abba januárban a beszélgetést drónügyben Dobóczky Zsolt szegedi fotóművésszel, hogy meg kell csinálnia az EU-s vizsgát, nyilvántartásba kell helyeztetnie a drónját és az üzembentartót, azaz saját magát. Most ott tart, hogy márciusban beadta a drónja regisztrációs kérelmét a légügyi főosztályhoz, aminek eredményére azóta is türelmesen vár.
Dobóczky Zsoltnak drónjogosítványa már van, a kötelező regisztrációra fél éve hiába vár. Fotó: Török János
Fotó: Török János
Idézzük fel röviden a korábbi cikkünkben leírtakat, amiben a drónozást szabályozó intézkedések, törvények változásáról írtunk a legter.hu szaklap segítségével. Az utóbbi években jelentősen megnövekedett a drónfelhasználók száma. Segítségükkel eddig nem látott távlati fényképek és videók készíthetők, de szinte bármely vállalkozás számára hasznos kiegészítő lehet.
Az egyik fontos szabály, hogy lakott területen belül csak eseti légtér megléte esetén lehet drónt működtetni, viszont lakott területen kívül nem kötelező eseti légtér igénylése. A drónozás számára tiltott vagy korlátozott légtérrészek, az úgynevezett No Drone Zone-ok ellenőrzésére kötelező egy mobilapplikáció használata, amely egyúttal bejelentő felületként is funkcionál.
Szabályok szem előtt
Anélkül, hogy ennél alaposabban belemennénk a törvényi szabályozásba – hiszen ezek nek bárki bármikor utána tud nézni –, megnéztük Dobóczky Zsolt szegedi fotóművész segítségével, hogy néz ki mindez a gyakorlatban, mit kell tennie annak a drónfotósnak, aki a jogszabályok betartásával szeretne fotózni, filmezni.
Bűncselekmény is lehet
Ha fényképet vagy videót szeretnénk készíteni valakiről, ahhoz az illető személy szóban, írásban vagy ráutaló magatartással történő hozzájárulása szükséges. Nincs ez másképp a drón kamerájával felvett képek esetében sem. Csak szabálysértésnek minősül, ha egy személyről vagy annak lakásáról engedély nélkül, felismerhető módon készítünk képet, viszont ha a megfigyelés célja igazolódik, például a tevékenység rendszeresen ismétlődik, akkor már bűncselekmény valósul meg, amely sokkal szigorúbb büntetéssel járhat.
Bizakodásra okot adó kezdet
– Amikor januárban hatályba lépett az új törvény, elkezdtem alaposan utánajárni. Először is szükség van egy drónjogosítványra, ami egy drónpilóta-igazolvány. Viszont akkor, januárban még nem volt elérhető sem a vizsgaanyag és a vizsgáztatás sem működött, ezért az osztrákoknál, online vizsgáztam, ami olyan mint egy uniós jogosítvány, tehát itthon is használható. A drónt viszont már itthon kell regisztrálni. Február végén-március elején adtam be az erre vonatkozó igényemet a Közlekedési Hatóság Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztályához – idézte fel a bizakodásra okot adó kezdetet Zsolt, ami hamarosan szomorú fordulatot vett.
Még mindig vár
De ne szaladjunk ennyire előre, visszatérünk még egy gondolatra az ausztriai vizsgához. Zsolt azért választotta ezt a megoldást, mert ott néhány évvel előttünk járnak az ügyben, ott már működőképes volt a rendszer, amikor itthon még fel sem állt. Másik ok, hogy ott ingyenes a vizsga, itthon nem. Tehát megvan a jogosítvány, Zsolt beadta igényét a regisztrációra, amely azóta is folyamatban van.
– Innen még nem tudtam továbblépni – summázta az eddig történteket, ami igazából nem sok. Szerinte valószínűleg kevesen lehetnek az illetékes főosztályon, akik ezzel foglalkoznak, a beérkezett igények száma ezzel szemben ezres nagyságrendű.
Ugyanazok a körök
De ha ez hirtelen mégis sikerülne, akkor sem reptethetjük drónunkat azonnal. Ezek után ugyanis regisztrálni kell a pilótát a gépével együtt. Ebben az a csavar, hogy ezt minden egyes drónnal újra és újra el kell játszani, tehát ha egy hivatásos drónfotós vásárol egy új, gyorsabb és jobb gépet, azzal ugyanazt a kört le kell futnia.
– Minden gépnél így kell eljárni, végig kell csinálni a folyamatot az elejétől. Másutt ez valószínűleg gyorsabb – foglalta össze véleményét Dobóczky.
A megoldások
Ha mindez sikerült, itt még mindig nincs vége.
– A drónreptetéshez kötelező egy meghatározott alkalmazás használata, ami viszont működik. A drónos közösségi csoportokban tudok olyat, akinek megvan minden engedélye, de olyan kollégát is ismerek, aki átolvasta a szabályozást, eltette a gépet a dobozába és azóta elő se vette – mesélte a szegedi fotóművész.
És persze olyan is van, aki kockáztat és használja a drónját engedély nélkül. Állítólag egyes profik biztos, ami biztos, belekalkulálják a munkadíjba az esetleges büntetést is.
Magában mosolyog
– Rendszeresen szoktam érdeklődni a Közlekedési Hatóság Légügyi Felügyeleti Hatósági Főosztályánál, hogy áll az ügyem. Intelligensen elbeszélgetünk, megnyugtatnak, hogy folyamatban van, én pedig megértő hangot produkálok. Azért mosolygok magamban, mert röhej az egész – foglalta össze érzéseit röviden Dobóczky Zsolt, aki közel fél éve adta be a regisztrációs kérelmét.