2021.03.06. 14:15
Túlélésre játszanak a vendéglátósok
Egymillió helyett 50 ezres bevétel, elmaradt rendezvények, felélt tartalékok, kétségbeesett kilátástalanság – röviden ezt tapasztaltuk, amikor évtizedek óta vendéglátással foglalkozó vállalkozókat kérdeztünk, hogyan élik túl a koronavírus miatt novemberben bevezetett szigorú korlátozásokat.
Ebédmenü a tápéi Diófában. Itt eddig is jól ment a menüztetés, de mint a tulajdonosok, a Veres lányok, Ildikó és Orsolya mondták, ez most pont arra elég, hogy csak kis veszteséget termeljenek. Fotó: Török János
Fotó: Török János
Megdöbbentő és dermesztő a csönd a Fehértói Halászcsárdában délben, ahol máskor már 11 órakor nem lehetett asztalt találni. A konyhában sem pörögtek minden tűzhelynél. De a dermesztő csend nemcsak rájuk jellemző, a legendás makkosházi kiskocsma, a Kőbölcső ajtaja is le van lakatolva.
Végső stádiumban a szakma
Sokan, sokszor megírták már, hogy a koronavírus miatt novemberben bevezetett korlátozások nehéz helyzetbe hozták a vendéglátást, ekkor ismét be kellett zárnia a legtöbb étteremnek, büfének és vendéglátóhelynek.
Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke az Index kérdésére úgy foglalta össze a vendéglátóipar jelenlegi helyzetét, hogy a szakma gyakorlatilag végső stádiumban van, kimerültek a tartalékok, a munkahelymegtartó támogatás kevésnek bizonyul arra, hogy a cégeket életben tartsa.
Hárman az ötvenből
A Fehértói Halászcsárdában van némi forgalom: egy tréleren Mercedest húzó kocsi sofőrje úgy nyolc adag halászlével a kezében sétált ki a parkolóba. Odabent nem jó a hangulat.
– Nem látjuk a végét, lefejezték a szakmát. A dolgozók elhagyják a szakmát, mert nincs munka.
Az 50 százalékos bértámogatást megkaptuk, de hárman dolgoznak az ötvenből, a nagy rendezvényeket is figyelembe véve a veszteség több száz millió forint. A forgalom úgy néz ki, hogy egymillió forint helyett csinálunk 50 ezret – mondta meglepő őszinteséggel Frank Sándor, a csárda tulajdonosa.
A 72 éves mesterszakács az oltásra regisztrált, de mint mondta, egészséges, mint a makk, még nem értesítették.
Felszolgálóból lett segédmunkás
De ez most a legkevesebb baja. Szerinte legfeljebb a háború idején lehetett ehhez hasonló helyzetben a magyar vendéglátás, de ez még annál is rosszabb.
– Lesznek szerencsés túlélők, akik talpon maradnak, de nem sokan. Van olyan felszolgálóm, aki elment kőműves mellé segédmunkásnak, így majd az újrakezdés sem lesz egyszerű
– tette hozzá.
A konyhában fia, Frank Zsolt a szakács. Azt mondta, ha nem az édesapjáról lenne szó, már ő is itthagyta volna a csárdát.
– Az újrakezdés azért lesz nehéz, mert bizonytalanra nem jön majd vissza senki, meg addigra az egész iparág, a beszállítók is tönkremennek. A semmittevésbe őrülök bele – mondta.
Több lábon állnak
Valamivel jobb a hangulat a Diófában, ahol a két tulajdonossal, Veres Ildikóval és Orsolyával beszéltünk. Ildikó úgy fogalmazott, ők tulajdonképpen jól vannak, de ennek nem csak a forgalom az oka.
– A helyzet adott, változtatni nem tudok rajta, ha a fejem tetejére állok se. Az a szerencsénk, hogy a stabil előfizetéses állományunk eddig is megvolt, ehhez még hozzájött a home office. Ez a bevétel arra elég, hogy kis veszteséget termeljünk. Vállalkozásuk több lábon áll, a másik a catering, lakodalmak, amelyek már második éve maradnak el.
Már mondják le a májusi lagzikat is. Aki tavaly összeházasodott, és már másodszor marad el a lagzi, harmadjára nem fogja megszervezni
– magyarázta Ildikó, aki szerint nem csak a nyitást kell várni, hanem azt is, hogy az élet mikor tér majd vissza a rendes kerékvágásba.
Kis kocsma, nagy baj
Minél kisebb egy vállalkozás, annál jobban megviseli a helyzet.
– Ez már a vég, nem bírjuk tovább, a tartalékaim rég kifogytak. Ha nem lenne a családom, amely lelkileg is támogat, már eddig se tartottam volna ki – foglalta össze nagyot sóhajtva helyzetét Rozgonyi Ildikó, aki több évtizede vezeti a makkosházi Kőbölcsőt.
– Mi nem az a kategória vagyunk, akinek milliói vannak a bankban. Amit egy életen át megteremtettem, most odavan. Optimista vagyok, de lassan elvesztem a hitemet. Őszintén megmondom, a túlélés érdekében annyit csináltam, hogy felvettem a nyugdíj-előtakarékosságimat – mondta Ildikó, aki, hogy elfoglalja magát valamivel, töltött káposztát főzött, miközben beszélgettünk.