Letartóztatták Joób Mártont

2020.07.30. 17:37

Akár 20 évre is börtönbe kerülhet – bűnszervezetben elkövetett áfacsalással gyanúsítják

A Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírája a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség indítványára letartóztatta Joób Mártont és hét társát. Azzal gyanúsítják őket, hogy 5 éven keresztül fiktív számlázással több mint 250 millió forintos kárt okoztak az állami költségvetésnek. A döntés nem jogerős, a gyanúsítottak és védőik fellebbezése miatt másodfokon a Kecskeméti Törvényszék dönt majd.

Munkatársunktól

Fotó: Horváth Péter

Botka László polgármester bizalmasát, a szegedi önkormányzati képviselőt és társait még kedden vették őrizetbe a nyomozók. Mivel a szegedi bírók mindannyian elfogultságot jelentettek be, ezért Kecskeméten állították őket bíróság elé.

A Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség azért indítványozta a letartóztatásukat, mert a bűnszervezet már önmagában súlyosító tényező. Ha a bíróság előtt is megáll a vád, akkor 5-től 20 évig terjedő szabadságvesztést kaphatnak. A főügyészség szerint fennáll a szökés, elrejtőzés veszélye. A nyomozás során a gyanúsítottak egy része bizonyítékokat próbált eltüntetni, és arra próbáltak rávenni egy tanút, hogy módosítson vallomásán.

Fiktív számlák

Joób Márton és társai ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága nyomozott. A gyanú szerint a politikus szórólapterjesztéssel foglalkozó cége négy megyében, általában feketén alkalmazott emberekkel dolgozott.

A vállalkozás 2013 és 2017 között fiktív számlákat fogadott be olyan cégektől, amelyek valós gazdasági tevékenységet nem végeztek, csak számláztak.

250 milliós kár

A főügyészség szerint három, egymástól különálló számlázási lánc is működött. A számlákat kibocsátó cégek nem nyújtottak be adóbevallást, ha pedig benyújtottak, nem fizettek adót. A bűncselekményt úgy próbálták leplezni, hogy a kibocsátott számlák ellenértékét kifizették, majd a jutalék levonása után, a fennmaradó összeget visszaadták a szegedi cégvezetőnek.

A nyomozás eddigi adatai szerint több mint 250 millió forint kárt okoztak az állami költségvetésnek, de felmerült a gyanú, hogy Joób egy másik, építőipari tevékenységgel foglalkozó cége is fogadott be fiktív számlákat mintegy 3 millió forint értékben.

Az önkormányzati képviselő mellett a szórólapterjesztést koordináló területi vezetőket, valamint a fiktív számlákat kibocsátó cégek vezetőit vették őrizetbe.

Több száz milliós forgalom

Joób Márton vagyonnyilatkozata szerint két cégben, a Műsorkalauz Kft-ben 74, a Sálem Kft-ben 70 százalékos tulajdonos. Ügyvezetőként havonta bruttó 400 ezer forintot vesz fel, míg önkormányzati képviselőként bruttó 498600 forintot, a Szegedi Sport és Fürdők Kft. felügyelő bizottsági tagjaként pedig bruttó 48300 forintot.

A hatóságok figyelmét a Műsorkalauz Kft tevékenysége kelthette fel. Az Opten Cégtár adatbázisa szerint a vállalkozás 2014 és 2018 között, évente 220-340 milliós forgalom mellett is kevés adót fizetett, 600 ezer és 1,2 millió forint között.

Összefogás Szegedért jelöltje

Joób Márton aktív sportolói pályafutása alatt, kenuban 3 világbajnoki címet szerzett, az olimpián pedig hetedik lett. Szegeden 2014 óta baloldali önkormányzati képviselő. 2018-ban az MSZP-Párbeszéd jelöltjeként indult az országgyűlési választáson, de a kormánypárti jelölttel szemben alulmaradt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában