Szegedi hírek

2022.11.17. 17:15

Újabb két geotermikus rendszer készült el - Fotók

Újabb két geotermikus hőkörzetben kezdődhet meg a próbaüzem a következő hetekben. Az északi városrész egyik felét, illetve a belvárost ellátó rendszerek közel 6500 lakás számára biztosítják majd megújuló energiával a távhőellátáshoz szükséges energia nagy részét.

T. K.

A 2 ezer méter mélyről felhozott termálvíz energiáját hasznosítják a távfűtéshez, ezzel jelentős gázfelhasználást spórolva. Fotó: Karnok Csaba

A belvárosi és a Gyöngyvirág utcai hőkörzet átadásával újabb két geotermikus rendszer készült el Szegeden. A 3,6 milliárd forintos beruházás 60 százalékát uniós támogatás fedezte. Medgyes Tamás, a Szegedi Távfűtő Kft. operatív igazgatója a fejlesztéseket bemutató csütörtöki rendezvényen kiemelte, a 2018-ban eredetileg környezetvédelmi céllal indult fejlesztés időközben ellátásbiztonsági projektté vált: a beruházásnak köszönhetően 2013 végére megújuló forrásból lesz biztosítható a város távhőellátásához szükséges energia jelentős része. 

Az Északi 1/B elnevezésű körzet 5500 lakást lát majd el geotermikus energiával, a belvárosi pedig a Cédrusliget lakóparkkal együtt 900-at. Utóbbihoz viszont olyan nagy közintézmények is tartoznak, mint a városháza, a megyeháza és a Huszár utcai volt okmányirodai épület. Ezek próbaüzeme hamarosan megkezdődik, így a következő hónapban már hat geotermikus rendszer működik majd a városban. 

A teljes hálózathoz további három kiépítése szükséges még. Bencsik Attila, a beruházó és a rendszert működtető Geo Hőterm Kft. kutatásfejlesztési munkatársa lapunknak elmondta, Tarjánban már a harmadik kút fúrása zajlik, az a rendszer a következő fűtési szezonban már kezdheti is a próbaüzemet. A másik két körnél jelenleg a távvezetékek építése zajlik. 

A kilenc geotermikus rendszer összesen 13 fűtőművet lát majd el, amelyek a távfűtött szegedi lakások 96 százalékát, összesen 26 ezer otthont szolgálnak ki. A geotermikus körök mindegyikébe egy 2 ezer méter mélységű termelő és két visszasajtoló kút tartozik. A rendszer lényege, hogy a felszínre hozott, 90 foknál melegebb termálvíz energiáját hőcserélőkön adják át, majd a visszasajtoló kutakhoz továbbítják a vizet. 

A beruházásnak köszönhetően a távfűtésben korábban felhasznált 27 millió köbméter gáz elégetése, és az ebből adódó 55 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása mintegy felére csökken majd.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában