2021.02.23. 15:20
Indiaiak fejik a teheneket Vásárhelyen
Több vásárhelyi cég is külföldi munkavállalókat kénytelen foglalkoztatni, mivel hazai dolgozókkal nem tudták biztosítani a létszámukat. A porcelángyár vietnámiakat vár a szanitergyártásba, a Hód-Mezőgazdánál pedig indiaiak dolgoznak a fejőházban.
20210120 Hódmezővásárhely Fejlesztések a Villeroy & Boch Magyarország Kft.-nél. Képen: Az Alföldi Porcelán Edénygyár Zrt. bejárata az Erzsébeti úton. Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba
A Villeroy & Boch Magyarország Kft.-hez, amint a vírushelyzet ezt megengedi, 40 munkavállaló érkezik Vietnámból – válaszolta lapunk megkeresésére a cég. A külföldi munkások először képzésen, betanításon vesznek részt, majd a szanitertermelésben foglalkoztatják őket.
A 750 dolgozó mintegy 7 százaléka külföldi
A Villeroy & Boch csoportnak már vannak tapasztalatai a vietnámi munkavállalókról. A cég romániai gyárában ugyanis évek óta foglalkoztatnak vietnámiakat, erre építve esett a választás rájuk Vásárhelyen is. Az ázsiai dolgozókat Szegeden szállásolják majd el.
Az elmúlt években a gyártókapacitás stabilizálása érdekében Szerbia magyarlakta részéből és Ukrajnából is érkeztek munkavállalók a gyárba.
A Villeroy & Boch Magyarország Kft.-nél 750-en dolgoznak. A külföldi munkavállalók száma nem éri el a vállalat teljes foglalkoztatotti létszámának 7%-át. A nem magyar munkavállalókkal angolul kommunikálnak, esetenként külön anyanyelvi tolmácsot is alkalmaznak.
Az Edénygyár leépítésre kényszerült
– Mi nem foglalkoztatunk külföldi munkavállalókat. Tavaly a vírushelyzet miatt a piaci lehetőségeink igencsak beszűkültek – tudtuk meg Frankó Gábortól, az Alföldi Porcelán Edénygyár Zrt. vezérigazgatójától.
– Asztali porcelánt gyártunk. A piacunk a vendéglátáshoz kapcsolódik, ami most köztudott, hogy milyen helyzetben van. A piaci problémák miatt sajnos le kellett építenünk a dolgozóink egy részét. Tavaly év végén a 230-ból már csak 167 munkatársunk volt. Idén, év elején viszont 20 fővel növeltük a létszámot. Középfokú műszaki szakembereket, karbantartókat, gépkezelőket nehéz találni, kevesen keresnek állást.
A betanított munkásoknál könnyebb a helyzet, de többük hozzáállásával gondok vannak.
Ahogy látom a helyi munkaerőpiacot, nem csodálom, hogy más cégek vesznek fel külföldi munkavállalókat is – hangsúlyozta a cégvezető.
Nem jelentkezett senki tehenésznek
A Hód-Mezőgazda Zrt.-nél 6 indiai tehenész dolgozik.
– Éveken keresztül hirdettünk, többek között a vajháti munkatelepünkre is felvételt, de azt tapasztaltuk, hogy nem szívesen jelentkezik senki az állattenyésztési ágazatba, mert nagyon nehéz munka. Pedig igyekszünk versenyképes fizetést biztosítani – mondta Antal Gábor, a Hód-Mezőgazda Zrt. vezérigazgatója.
– Indiában a tehén szent állat. Ezért nekik nem derogál a tehenészetben dolgozni. Az indiaiak rendkívüli módon tisztelik és szeretik a szarvasmarhákat és értenek is hozzájuk.
Elsősorban a fejőházban alkalmazzuk őket. Angolul beszélünk velük. Aki nem ismeri a nyelvet, azoknak a többiek fordítanak. Van egy maguk közül kinevezett csoportvezetőjük, aki gardírozza őket a munkában és a munkán kívül is – tette hozzá.
A cég Vajháton összkomfortos, fűthető-hűthető, mosási lehetőséggel, tévével ellátott konténerházakat épített nekik. Saját konyhájuk van, ahol főzni tudnak. A vállalat a bevásárlásban is segít nekik.
– Eleinte a hazai dolgozóink távolságot tartottak tőlük, először meg is ijedtek, hogy miattuk elveszítik a munkájukat. Elmagyaráztuk, hogy nem a magyar dolgozók helyére hozzuk őket, hanem azokat az állásokat töltjük be, amelyre nem jelentkezett senki. Ma már nincs ebből gond. Jó kapcsolatot ápolnak dolgozóink az indiaiakkal és viszont – emelte ki a vezérigazgató.