2024.11.11. 12:20
A rövid ujjú férfi ing nem létező ruhadarab
Heim Gábor tartott előadást MCC-s szülőknek Szegeden. Az illemtan és a protokoll ismerete a szakember szerint sok családból kikopott, többek között ezért követünk el sok hibát.
Heim Gábor protokollszakértő tartott előadást a közelmúltban az MCC szegedi képzési központjában az intézménybe járó tanulók szüleinek. Mint mesélte, korábban a diákokkal is beszélgetett már, de fontosnak érzi, hogy a szülők is halljanak ilyen előadást, mert az illemtan és a protokoll mostanra kiveszett azokból a családokból, ahol ezt a nagymamától – aki utoljára tanult ilyen témában az iskolában – nem örökítették tovább. Vagy ha igen, időközben elhagyták.
Komfortzóna, kifogás és a legkisebb ellenállás
– A viselkedéskultúrának három nagy ellensége van. Az egyik a komfortzónánk. Lusták vagyunk például ahhoz, hogy megemeljük a kezünket egy étkezésnél a kanállal. A másik a tanult tehetetlenségünk, vagyis amikor kifogásokat keresünk. A harmadik pedig a legkisebb ellenállás útja, vagyis ha nem szólnak ránk, nem csináljuk úgy, ahogy kellene – magyarázta a szakember.
Előadásában Heim Gábor rengeteg olyan példát említett, amelyekkel kapcsolatosan a szabályokat vannak, akik nem is tudják, mások tudják, de az imént felsorolt három ok miatt nem használják. Ilyen mondjuk a kézfogás kultúrája: sokaknak fogalmuk sincs, hogy rosszul csinálják, pedig akár egy állásinterjún el is lehet bukni ilyesmivel. Hasonlóan nagyon mai probléma a tegeződés-magázódás kérdése.
Az illemtan sarokkövei: tegeződés, öltözködés
– A lányokat 14 éves koruk után egy idegen férfinak magáznia kell, 25 éves kor fölött pedig asszonyom a megszólítása, ha férjnél van, ha nem. Aki egy 25 éves nőt letegez, az vérig sérti és ezt a nő nyugodtan kikérheti magának – hangsúlyozta Heim Gábor, aki szerint az sem mindegy, hogy ha két ember tegeződik, azt hogyan teszi.
Tegeződve is meg kell és meg is lehet adni a tiszteletet, például az időseknek. A tegeződés felajánlása nem azt jelenti, hogy onnantól kezdve országos cimborák vagyunk
– hívta fel a figyelmet.
Az öltözködéssel szintén rengeteg hibát lehet elkövetni.
– Például amikor egy dúskeblű hölgy hatalmas dekoltázst villant. Aztán csodálkozik, hogy a derekától fölfelé tíz centire néz mindenki, nem a szemébe. Nagyon egyszerű: tegyen róla – mondta Heim Gábor, aki előadásában beszélt arról is, miért ne vegyenek a férfiak fekete színű, vagy rövid ujjú inget, milyen az ideális nadrág- és zoknihossz és arról is, hogyan kell gombolni a zakót. Szót ejtett az esküvők, temetések öltözködési szabályairól és arról is, miért fontos, hogy ruházatunkkal is azt mutassuk, amilyennek szeretnénk, ha az emberek megítélnének bennünket.
Pár másodperc alatt megítélnek
– Ha egy ismeretlennel találkozunk, 7 másodperc alatt eldönti, mi a véleménye rólunk, ebben pedig túlnyomó részt nem az számít, mit vagy hogyan mondunk, hanem az, amit mutatunk magunkról. Ebből a skatulyából pedig nagyon nehéz kikerülni. Ha tehát gondot fordítunk arra, hogy megnyerő legyen a megjelenésünk, sokat tehetünk azért, hogy sikeresek legyünk – tanácsolta.