Városokra bontva mutatjuk

21 órája

Mennyit keres a polgármester?

Bár a képviselő-testület az alakuló ülésen döntést hoz róla, ez puszta formalitás: törvény rendelkezik arról, mennyit keres a település első embere, méghozzá a lakosságszámtól függően. Csongrád-Csanád vármegyében tíz város van – összeállításunkból kiderül, hol mennyi a polgármesteri fizetés.

Szabó Imre

A vonatkozó jogszabály egyértelműen megszabja, mekkora kell, hogy legyen a polgármesteri fizetés – ha van különbség, az abból adódik, hogy az illető főállású vagy társadalmi megbízatású, azaz egyéb munkája mellett látja el feladatát. Az összeget a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény határozza meg.

A polgármesteri fizetés a lélekszámtól függy - a vármegye városai közül Csanádpalotán élnek a legkevesebben.
A polgármesteri fizetés a lélekszámtól függ - a vármegye városai közül Csanádpalotán élnek a legkevesebben. archív fotó: Szabó Imre

Polgármesteri fizetés lakosságszám-arányosan

A főállású polgármesterek jövedelme lényegében az adott település lakosságának számán múlik. A kivétel annyi, hogy az úgynevezett megyei jogú városok polgármesterei – ilyen nálunk Szeged és Hódmezővásárhely – lakosságszámtól függetlenül bruttó 1,3 millió forintot keresnek havonta. A többi településen lélekszámtól függően ennek egy részét kapják meg az ottani polgármesterek, ami mellé mindenki 15 százalék költségtérítést is kap – például utazási vagy egyéb költségeik fedezésére. Az összeg ötszáz fő alatti településen 520 ezer forint, 501–1500 fő között 650 ezer, 1501–2000 fő között 715 ezer, 2001–5000 fő között 780 ezer, 5001–10 ezer fő között 845 ezer, 10 001–30 ezer fő között 975 ezer forint, 30 ezer felett pedig 1,105 millió forint. Utóbbi kategóriába Csongrád-Csanádban egyedül Hódmezővásárhely kerülne be a maga bő 41 ezer lakójával – ha nem lenne megyei jogú város; így azonban Márki-Zay Péter szegedi kollégájához, Botka Lászlóhoz hasonlóan a bruttó 1,3 milliós kategóriába esik. 

Tíz városunk van

A települések lélekszáma alapján tehát egyszerűen meghatározható, mennyit keres a polgármester. Ami a városokat illeti, Csongrád-Csanádban tíz van. Szeged lélekszáma 157 ezer 930, Hódmezővásárhelyé 41 ezer 781 – ez a kettő azonban megyei jogú város –, Szentesé 24 ezer 905, Makóé 21 ezer 759, Csongrádé 15 ezer 409, Sándorfalváé 8 ezer 146, Kisteleké, 7 ezer 72, Mórahalomé 6 ezer 341, Mindszenté 6 ezer 210 és végül Csanádpalotáé 2 ezer 479 a legfrissebb, 2024-es adatok szerint. Érdekes, hogy a vármegye legalacsonyabb népességű városa és faluja is a makói járásban található. Utóbbi, Kövegy 314 lelket számlál.

Van, akinek a fele jár

Akik társadalmi megbízatású polgármesterként látják el a munkájukat, azok a leírt összegek felét kapják, és mellé ugyancsak fizetésük 15 százalékának megfelelő költségtérítést. A jelölteknek egyébként már a megválasztásuk előtt jelezniük kellett, hogy főállásúként vagy társadalmi megbízatásúként szeretnék feladataikat ellátni. Ezen legfeljebb egyszer változtathatnak ciklus közben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában