Szegedi hírek

2024.05.31. 15:53

Az építészet még nem eléggé digitalizált – Galéria

A digitalizációról és mesterséges intelligenciáról, azok építőipari és mérnöki hasznosíthatóságáról beszéltek pénteken a Nemzetközi Építésügyi Konferencián, melynek Szeged adott otthont. A szakmai előadásokra több mint 150-en voltak kíváncsiak.

Timár Kriszta

A digitalizáció volt az építésügyi konferencia idei fő témája. Fotó: Karnok Csaba

Tizenötödik alkalommal rendezte meg pénteken a Nemzetközi Építésügyi Konferenciát a Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamara, együttműködve a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamarával, a Csongrád-Csanádi Kereskedelmi és Iparkamarával, az Enterprise Europe Network Dél-alföldi Regionális Irodájával és a Dél-Alföldi Urbanisztikai Egyesülettel. Az eseménynek az iparkamara székháza adott otthont, ahol a digitalizációról, BIM-ről, mesterséges intelligenciáról beszélgettek, azok hasznosíthatóságáról az építőiparban és a mérnöki munkában.

Bodor Dezső, a vármegyei mérnöki kamara elnöke megnyitó beszédében elmondta, a rendezvény célja, hogy megmutassák a digitalizáció fontosságát az építőiparban, illetve azt, hogyan lehet ezekkel az eszközökkel költséget csökkenteni, egyszerűsíteni és gyorsítani a munkafolyamatokat, illetve árbevételt és hatékonyságot növelni.

Nagy Sándor alpolgármester köszöntőjében úgy fogalmazott, Szeged építkező város, így nem is lehetne jobb helyen ez a konferencia. 

 Egyre nagyobb mértékben támaszkodunk a digitális tudásra, ezért fontos, hogy ez helyben kerüljön kibontásra 

– jelentette ki.

Kőkuti Attila, a vármegyei iparkamara elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy legalább egy robotot is foglalkoztatniuk kellene azoknak az építőipari vállalkozásoknak, amik legalább 50 alkalmazottal dolgoznak, ha életképesek és hatékonyak akarnak maradni. Schulcz Péter, a vármegyei építész kamara elnöke ugyanakkor aggodalmait is kifejezte, mert mint mondta, az építészet részben művészet, ami nem algoritmizálható. Szerinte tehát kérdés, hogy a digitalizáció és mesterséges intelligencia alkalmazásával hogyan lehet ezen értékeket megőrizni. Nagy Imre, a Dél-Alföldi Urbanisztikai Egyesület elnöke is hasonló gondolatokat fogalmazott meg: szerinte ezekre eszközökként és nem helyettesítőként kell gondolni.

A tavaly Vedres-díjjal elismert Nemesi Pál, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Építésgazdasági Kollégiumának társelnöke arról beszélt, hogy ez a konferencia az építők ünnepe, ahol értékeik a múltat és a kiemelkedő teljesítményeket. Ez idén is így történt, a köszöntők után a Vedres István-díj átadása következett. Ezzel az alapító szervezetek évről évre elismerik el a kortárs mérnökök és építészek legjobbjainak munkásságát, szakmai érdemeit.

A díjat idén Balogh László Árpád okleveles építészmérnök, a Csongrád-Csanád Vármegyei Építész Kamara tagja,  Csenke Zoltánné okleveles vegyész, a Csongrád-Csanád Vármegyei Mérnöki Kamara  elnökségi tagja, Széphegyi László építészmérnök, a Csongrád Megyei Urbanisztikai Egyesület alapító tagja és Szögi László okleveles építőmesteri szakmérnök, a Szögi Építőipari Fővállalkozási és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője vehette át.

A rendezvényen ezt követően szakmai előadások hangzottak el a digitalizáció és mesterséges intelligencia témakörében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában