2021.03.24. 08:02
Azok, akik többet tudtak a családjuk történetéről, magasabb az önbecsülésük
Az ember önbecsülésének egészsége kora gyermekkorban alapozódik meg. Nagyban befolyásolja, hogy a gyerek mennyi információval rendelkezik családja történetéről.
A Szeged–Csanádi Egyházmegye CsaládKözPontja által működtetett Családegyetem egy olyan program, amelynek célja elősegíteni a családok egészséges működését. A programsorozat a járványhelyzet miatt az internetre költözött, legutóbb Az önbecsülés és a küzdőképesség megalapozása címmel Kádár Annamária pszichológus, egyetemi oktató tartott előadást.
Családi történetek
Előadásában a családi történetmesélés szerepének fontosságát hangsúlyozta a gyermekek egészséges önbecsülésének megalapozásában. Egy 2001-es, amerikai pszichológusok által végzett felmérés eredményeit ismertette, akik ötven kisgyermekes családot vizsgáltak.
– Kimutatták, hogy azok a gyerekek, akik többet tudtak a családjaik történetéről, magasabb önbecsüléssel rendelkeztek.
A szeptember 11-i terrortámadás után újra tesztelték e családokat. Kiderült, hogy ezek a gyerekek gyorsabban regenerálódtak a sokk után.
Nehézségek és megoldások
Kifejtette, a családi történetek elmesélésekor három fő szerkesztési módból válogathatunk. A múltidézés során haladhatunk a negatívból pozitív irányba, hangsúlyozhatjuk például, hogy a nagyapának semmije sem volt, de a leszármazottak élete már tökéletes. Vagy fordítva: hajdan bőségben élt a család, ám valaki hibájából nyomorúságba hullott. Egyik sem szerencsés. Az ideális módszer a váltakozó narratíva.
– Mikor a nehézségek és azok megoldási módjai is szerepelnek az elbeszélésekben, ugyanis a felmenők problémamegoldásából erőt meríthetnek a leszármazottak – részletezte.
Kulcsmondatok
Az önbecsülés kora gyermekkorban alapozódik meg, annak egészséges fejlődését bizonyos kulcsmondatok kimondásával nagyban segíthetik a szülők. Az apának mint a feltételes elfogadás megtestesítőjének kulcsmondatai a „büszke vagyok rád, lányom” és „ez igen, ezt jól megcsináltad, fiam”. Míg az anyák kulcsmondata a feltétel nélküli szeretet megtestesítőiként az „úgy szeretlek, ahogy vagy” kijelentés.