2016.05.02. 15:00
Itt vannak a 2016-os magyar érettségi feladatok, megoldások
Ahogy eddig minden évben, úgy idén is megmutatjuk a 2016-os magyar érettségi feladatait, majd kisebb-nagyobb segítséget követően a megoldásokat is közöljük!
Az első rész kifejezetten egyszerű volt, bár tény, sok időt elvitt a bogarászás. Itt csak a szöveget kellett jól használni, értelmezni. A szövegalkotás is egyszerű volt - ezt erősítette meg segítőnk, Dóri, aki magyar tanár. Szerinte a Tamási mű értelmezése hálás feladat, viszonylag egyszerűen megoldható, az elemzési szempontok is könnyen megérthetőek. Kollégáink az összehasonlítás kapcsán is ezt érezték, a két vers nem volt nehéz feladat, ahogy az érvelés sem, hiszen itt igazán szárnyalhattak a diákok, sok példát hozhattak be szövegeikbe. És akkor íme a megoldások:
Bár már évek óta igen népszerű a diákok körében a szövegalkotási feladatok közül az érvelő típusú szöveget választani, mégsem olyan könnyű jó érvelést írni, mint ahogy azt sokan elsőre gondolják. A feladat megoldásához szükség van az érvelő típusú szöveg felépítésének ismeretére és minimum 3 irodalmi példát is be kell emelniük az esszéjükbe a diákoknak.
Akárcsak az egy mű értelmezésénél, itt sincs szükség komolyabb tárgyi tudásra, ha valaki elsajátította az érvelés jellemzőit és elég olvasott ahhoz, hogy releváns irodalmi példákat sorakoztasson fel a kérdezés fontossága mellett vagy ellen, akkor nem fog neki gondot okozni a feladat megoldása.
12:00 - A Moravcsik-szöveggel kapcsolatos feladatok között van olyan, amelyben címet kell adni egy-egy bekezdésnek, de egymástól eltérő véleményeket is tudni kell alkotni a papiruszok fölfedezésének jelentőségével kapcsolatban. De például fel kell tudni sorolni, hogy milyen feladatai vannak a papirusszal foglalkozó kutatóknak.
9 órától szövegalkotás
Az Eduline információi szerint a 9 órakor kezdődő érvelés feladatrészben Csoóri Sándor Nomád naplójából és Tamási Áron Szerencsés Gyurka című novellájából kaptak egy-egy részletet a diákok. De az érettségizők választhatják Vörösmarty Mihály Liszt Ferenchez és Illyés Gyula Bartók című műveinek összehasonlítását.
8 órától szövegértés
Információink szerint Moravcsik Gyula Kossuth-díjas bizantológus A papiruszok világából című könyvének egy részletét kell elemezniük a diákoknak a szövegértési feladatban.
Moravcsik Gyula jelentős eredményeket ért el a bizánci történelem kutatásában, de klasszika-filológusként is jelentős volt a munkássága. 1942-ben kiadott művében 148 eredeti papiruszt közöl Kr. előtt IV. század elejétől a Kr. u. VIII. század elejéig, magyar fordításban, magyarázatokkal.
Május 2-án, hétfőn itt közöljük a középszintű magyar írásbeli érettségi megoldásait!
Ez történt tavaly
A vizsgázók Tóth Árpádot, Jékelyt, Bodor Ádámot és Senecát kapták a 2015-ös magyar érettségin. Akkori megoldónk szerint az igaz-hamis feladatnál több kérdésre sem volt könnyű egyértelmű választ adni, mert nem minden derült ki a szövegből. A két oldalnál is hosszabb szakszöveg volt, amelyben jó néhány idegen szó szerepelt, emiatt mind a 60 percre szükség volt a kitöltéshez, bár nagy segítség volt, hogy a kérdéseknél szerepel a bekezdés száma, ahol a választ kellett keresni.
Tavaly a szövegalkotási feladatban ezek közül választhattak a diákok:
Tóth Árpád: Elégia egy rekettyebokorhoz és Jékely Zoltán: Az ég játékai című művének összehasonlítása,
Érvelő fogalmazás "Az idő miénk" címmel egy Seneca-idézet alapján,
Bodor Ádám: Állatkert című művének értelmezése.
Az emelt szintű magyar érettségi egy műveltségi feladatsorból és három szövegalkotási feladatból áll. Az érettségizők itt tetszőleges sorrendben végezhetik el a feladatokat.
Az írásbeli vizsgafeladatok megoldásakor közép- és emelt szinten is használható helyesírási szótár. A szótárról a vizsgát szervező intézmény gondoskodik.