30 éves a Szorobán Alapítvány

2022.05.11. 16:15

Az eszköz segítségével sok gyerekkel megszerettették a matematikát

A napokban ünnepelte 30. születésnapját a makói Első Szorobán Alapítvány. A távol-keleti eredetű golyós számolóeszközt a Maros-parti városból egy pedagógus-házaspár, Vajda József és felesége népszerűsíti szerte az országban.

Szabó Imre

Vajda József készíti is a szorobánokat, és könyveket is írt róla. Archív fotó: Szabó Imre

Kiadvánnyal nem, egy hama­ro­san megrendezendő visszatekintő szakmai konferenciá­val viszont megünnepli 30. születésnapját a makói Első Szorobán Alapítvány. 

Az abakuszfélék családjába tartozó, 450 éves múltra visszatekintő távol-keleti eredetű golyós számolóeszközről van szó, amelynek segítségével az akár még írni-olvasni sem tudó gyerekek is játszva tanulhatnak meg villámgyorsan számolni. A makói Vajda házaspár arra tette fel az életét három évtizede, hogy ezt népszerűsítse, és azóta több ezer diák leste el tőlük a különleges eszköz titkait. 

Ez idő alatt tankönyveikért, tanszereikért, oktatóprogramjaikért, továbbképzéseikért és számítógépes távoktató metódusukért számtalan rangos szakmai kitüntetést, díjat kaptak – többek kö­­zött Az évszázad taneszköze díjat. Meghívták őket a számolóeszköz hazájába, Japánba is, és többször szerepeltek az ottani televíziók műsoraiban mint a japán kultúra egyfajta nagykövetei. Sőt: egy japán mester ezt látva egy aranyozott abakuszt küldött Vajda Józsefnek.

A szorobánt viszont – érdekes módon – épp Makón és környékén nem sikerült az ok­­tatás mindennapi eszközévé tenni. Két iskolában, a királyhegyesiben és a kiszomboriban alkalmazták, ahol Vajdáék tanítottak, időközben azonban nyugdíjba mentek.

A három évtizedre visszatekintve azt mondja, nem volt egyszerű. Úgy gondolja, az eredmény, amit elértek, felemás, de az ország harmadában azért is­­merik a számolóeszközt. 

 A matematika nem egy népszerű tantárgy, a szorobánt használ­­va viszont élményszerűen ta­nulható. Az nagyon jó érzés, hogy sok gyerekkel sikerült ennek révén megszerettetni a tantárgyat 

– mondja Vajda József. Tanfolyamaik jelenleg is folynak, aggódik viszont amiatt, hogy egyelőre úgy tűnik, nincs, akinek átadják a stafétabotot.

 Az oktatásból, illetve a szorobánkészítésből sajnos nem lehet meggazdagodni 

– teszi hozzá.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!