2 órája
Labdát lebegtettek, marhaszemet boncolhattak a látogatók–galériával, videóval
Egyszerre gazdagodhattak tudással és élménnyel a Kísérletek Kavalkádja programsorozat résztvevői szombaton. A Szent-Györgyi Albert Agóra termeiben és folyosóin is természettudományos kísérletek sokasága zajlott. A bemutatókat diákok tartották a látogatóknak, akik labdát lebegtethettek, boncolhattak, óriáscsótányt és igazi csontvázat is kezükbe vehettek.
Széles körű pedagógusi összefogással valósult meg idén is a Kísérletek Kavalkádja program szombaton. A Szent-Györgyi Albert Agóra szinte minden zugában természettudományos kísérletek zajlottak. Ez alkalommal is az SZTE Báthory István Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola berkeiben működő SzeReTed diáklaboratórium volt a főszervező.
Természettudományos kísérletek testközelből
Tavaly ünnepelték a SzeReTed labor tízéves születésnapját. Csiszár Imre laborvezető elmondta, hogy a megalapításának legfőbb célja az volt, hogy hatékony lépést tegyenek a gyerekek természettudományos nevelése érdekében. A laborban a diákok nem csupán megtekinthetik, de ők maguk végezhetik el a kísérleteket. A labor a régió tizenöt iskolájával ápol szoros együttműködést, ahonnan rendszeresen érkeznek diákcsoportok természettudományos órák keretében kísérletezni. Emellett a Selye János diáklabor pályázat keretében három másik dél-alföldi diáklaborral konzorciumban diákkutatásokat is megvalósítanak.
„Mindent a kéznek”
A Kísérletek Kavalkádja programsorozat hagyományaihoz híven az asztaloknál szombaton is a régió 7-13. évfolyamos diákjai végezték a fizikai, kémiai, biológiai kísérleteket. 57 asztalnál csaknem kétszáz diák mutatott be kísérletet. A fő cél a tudomány-népszerűsítés és az élményszerzés volt, a mottó pedig: „mindent a kéznek”. A látogatók ugyanis a természettudományos kísérletek zömét maguk is elvégezhették a standoknál.
– Az, hogy maguk végezhetik a kíséleteket, felébresztheti bennük az értő tudás vágyát az iránt, hogy mi, miért történik – jegyezte meg Csiszár Imre.
Labdákat lebegtethettek, gyertyákkal, mágnesekkel, különböző kémiai folyadékokkal kíséletezhettek a látogatók. Megismerhették a szökőkutak működési elvét, mikroszkópon át tekinthették meg a pillangó szárnyát, kezükbe foghattak ötszáz éves, valódi csontvázat, sőt, sertésszemet és -szívet is boncolhattak. A Szegedi Vadaspark jóvoltából még óriáscsótányokat is kezükbe vehettek.
A barkácsasztaloknál pedig kísérleti eszközöket készíthettek, amelyekkel otthon is meg tudták ismételni a látott kísérleteket. Sugárhajtású autó, levegőhajtású kukac és buborékot fújó hal is készült.
Közösségformáló erő
Csiszár Imre kiemelte a Kísérletek Kavalkádja közösségformáló erejét.
– Az a közösség, ami kialakult a SzeReTed labor körül, óriási lelkesítő erő. Annyi minden zavar van a világban, csak az elmúlt évekre visszatekintve ott a vírus, a háború, a különböző csatározások emberek között. Meggyőződésem, hogy olyan lélekemelő rendezvényekre is szükség van, ahol mindannyian egy közös célért tudunk dolgozni. Egyesek szerint a világ mozgatórugója az érdek és a félelem. Meggyőződésem, hogy van arra lehetőség, hogy a mozgatórugó a szeretet és a szolgálat legyen. Ahogy a Kísérletek Kavalkádjának is ezek a mozgatórugói – hangsúlyozta Csiszár Imre.
Természettudományos kísérletek