2022.03.06. 13:13
Néhány jó tanács, amivel energiatakarékosabb lehet az otthonunk
A vízfelhasználást, a világítást, a fűtést, valamint a sütés-főzést is energiahatékonyabbá tudjuk tenni néhány aprósággal. Ezáltal óvjuk a környezetet és a pénztárcánkat is kíméljük.
20210529 Energiatakarékos mosás, harmincfokos mosás. Fotó: Pesti Tamás PT Fejér Megyei Hírlap
Fotó: Pesti Tamás
Az 1998-ban Bécsben tartott első nemzetközi energiahatékonysági konferencia óta minden évben március 6-án ünnepeljük az energiatakarékosság világnapját, mely a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra és az energiatakarékosságra hívja fel a figyelmet. Tehát ha máskor nem is, akkor ezen a napon érdemes átgondolni, hogy miként tudunk energiát megtakarítani az otthonunkban, ezáltal pedig kíméljük pénztárcánkat és óvjuk a környezetünket.
Ebben segítenek az MVM Energetika Zrt. tanácsai. A cég szerint a vízfelhasználás energiatakarékosabbá tételében az egyik leghatékonyabb módszere a villanybojler használata, amelynek egyik előnye, hogy a csap megnyitása után rögtön meleg vizet ad, így nem kell feleslegesen a vizet folyatni.
Hangsúlyozták, míg a kádban fürdéshez 160 liter víz kell, addig a takarékosabb zuhanyozáshoz már 60 liter víz is elég. A WC-öblítéshez érdemes víztakarékos öblítőtartályt vagy tartály nélküli vízöblítőt felszereltetni, így szabályozható a felhasznált vízmennyiség. Azt javasolták, hogy fogmosás közben folyóvíz helyett használjunk poharat, és ha tehetjük, gyűjtsük össze az esővizet, amely alkalmas lesz az öntözésre.
Érdemes kompakt fénycsöveket használni, mert ezek a felhasznált energia jóval nagyobb részét fordítják világításra, mint a hagyományos izzók. Emellett használjuk ki a természetes fény lehetőségeit, így építkezéskor gondolni kell arra, hogy a hálószoba keleti tájolású legyen, míg a konyha és a nappali ablakai délre nézzenek. Mellőzzük a világítást a használaton kívüli helyiségekben.
Fontos, hogy az elöregedett vagy nem megfelelő szigetelés akár 30 százalékkal is megnövelheti a fűtés költségeit. Feleslegesen ne fűtsünk, vegyük le a fűtést abban a helyiségben, ahol nem tartózkodunk, hiszen minden 1 fok hőmérséklet-csökkentés körülbelül 5 százalék fűtőenergia-megtakarítást eredményez.
A tűzhelyet csak akkor kapcsoljuk be, ha már valóban elkezdtünk főzni, és edény is kerül a tűzhelyre, feleslegesen ne vesszen kárba az energia. Ha vannak a háztartásában célkészülékek – például tojásfőző – használjuk azokat, mert takarékosabb energiafelhasználást biztosít.