Szegedi hírek

2022.01.25. 19:00

Harminc éve az újszülöttek mentéséért dolgoznak

Már csaknem 25 ezer koraszülött életét mentette meg 1992 óta a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány a Dél-Alföldön. Évente több száz koraszülötthöz és fejlődési rendellenességgel világra jött csecsemőhöz riasztják a szegedi szolgálatot.

Kiss Anna

Forrás: Hangai József

1992 óta, vagyis 30 éve végzi a Szegedi Újszülött Életmentő Szolgálat Alapítvány három me­­gyében – Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád megyében –, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye mezőtúri térségében a koraszülöttek és a fejlődési rendellenességgel világra jött újszülöttek mentését. Lapunknak Színes Mónika, az alapítvány munkatársa elmondta, a szolgálat Kószó Péter hódmezővásárhelyi gyermekorvos alapításával jött létre, míg a kuratóriu­­mi elnök a kezdetek óta Pintér Sándor professzor. 

Megjegyezte, az országban 9 ilyen szolgálat működik, ezek közül a szegedi központban regisztrálják a második legtöbb riasztást. Míg 2020-ban 853 esetet láttak el, addig 2021-ben már 905 esethez riasztották őket – jegyezte meg. Jelezte, az esetszám növekedését többek között az okozza, hogy többször kellett diagnosztikai vizsgálatra szállítaniuk csecsemőt, és nemcsak Szegeden belül látják el ezt a feladatot, hanem előfordul, hogy például Békéscsabáról, Bajáról vagy Kiskunhalasról hoznak Szegedre babákat, akiket a vizsgálat után vissza is szállítanak. 

Az európai országokat te­kintve hazánkban a legmagasabb a koraszülések száma, ami azt jelenti, hogy az újszülöttek 8-9 százaléka a terhesség 24. és 37. hete között látja meg a napvilágot 2500 grammnál is kisebb súllyal. 

Hangsúlyozta, a koraszülöttek mentésének el­­maradása visszavonhatatlan következményekkel járhat. 

Az élet első perceiben történő ellátás döntően meghatározza azt, hogy életben maradnak-e vagy sem, testileg és szellemileg épek lesznek vagy károsodást szenvednek – tette hozzá.

 

Közölte, a szolgálat által el­látott esetek 52 százalékában koraszülöttekhez riasztják őket, ekkor a babáknál gyakori a légzési elégtelenség, valamint a szívműködésük és a hőszabályozásuk nem megfelelően, olykor egyáltalán nem működik. Eddig körülbelül 25 ezer életet sikerült megmenteniük, és míg korábban az 1 kilogramm alatti testsúllyal született gyermekekről le kellett mondani, addig ma már a 40 dekagramm körüli súllyal született csecsemőknek is jók a túlélési esélyeik. 

Emellett vannak olyan újszülöttek is, akik ugyan a 37. hét után jöttek világra, és a testsúlyuk is megfelelő, de valamilyen fejlődési rendellenesség áll fenn náluk. Hozzájuk is a szegedi szolgálatot riasztják, amelynek szakemberei otthon szüléshez és újszülött újraélesztéséhez is vonulnak az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ) közösen. 

Színes Mónika beszámolt ar­­ról is, hogy a szolgálatnál 50-nél is több szakember dolgozik, akik 3 műszakban látják el a mentési feladatot. A mentőgépkocsi-vezetők és a mentő szakápolók az OMSZ munkatársai, míg a neonatológus szakorvosok és a gyermekintenzív szakápolók az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika dolgozói. Mindannyian a főmunkaidejükön túl látják el a csecsemők mentését. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!