2019.10.25. 20:52
A sortűz napján szólalt meg a rádió Szegeden
1956. október 26-án szólalt meg Szeged első szabad adója, a Széchenyi Rádió és ugyanezen a napon dördült el a Takaréktár utcában az a kegyetlen sortűz, ami kioltotta a fiatal Schvarcz Lajos életét. Az Élhető Szegedért Egyesület szervezésében a félelmet nem ismerő rádiósokra és a forradalom szegedi mártírjára emlékeztek.
Schvarcz Lajosra és Szeged első szabad rádiójára emlékeztek. Fotó: Kuklis István
– A Széchenyi rádió tevékenységéről hatvan évig nem lehetett beszélni, de még a rendszerváltozás után is 27 évet kellett várni arra, hogy a hős forradalmárokról megemlékezzenek. Közben sorra haltak meg azok, akik az adót működtették – hangsúlyozta Péter Szilveszter, az Élhető Szegedért Egyesület képviseltében. A volt önkormányzati képviselő arra emlékeztette a hallgatóságot, hogy Brandenburg Beatrix, Molnár Tibor és Oláh József nem kapták meg az elégtételt, nem ismerték el a hőstettüket. Egyetlen kivétel Pálházi Ernő, aki az emléktábla 2016-os avatásakor a magyar érdemrend lovagkereszt kitüntetést kapott munkája elismeréseként.
A sortűz napján szólalt meg a rádió: megemlékezés Szegeden
Ezután Pálházi Ernő idézte fel azokat a viharos napokat. A Széchenyi rádió október 26-tól 11 napig szólt. Olyan kivételes minőségben sugározták adásaikat, hogy azokat még Záhonyban is zavartalanul tudták fogni.
A megemlékezés a Takaréktár utcában folytatódott, ahol Haág Zalán KDNP-s önkormányzati képviselő idézte fel az 56-os sortüzet. Október 26-án több ezres tömeg, benne nagyon sok diák vonult az utcában a Széchenyi tér felé, de felfegyverzett karhatalmisták útjukat állták. Farkasszemet néztek a géppisztolyok csövével, mikor jött a sortűz. A rémült emberek földre vetették magukat, majd pánikszerűen elmenekültek. A golyózáporban egy fiatal munkás, Schvarcz Lajos vesztette életét, többen pedig megsebesültek.
A megemlékezés végén az egyesület, továbbá a Fidesz és a KDNP képviselői megkoszorúzták a rádió, majd Schvarcz Lajos emléktábláját.