2019.07.17. 14:00
Környezetbarát energia fűtheti a panelokat - Zajjal járhat, de megéri geotermikus kutat fúrni
A geotermikus kutak fúrásával Magyarország egyik legnagyobb alternatív energiaprojektje zajlik Szegeden. A Szetáv igazgatója szerint a munka jár ugyan némi kellemetlenséggel, de cserébe olcsóbb és környezetbarátabb energiával lehet majd fűteni.
Előfordulhat, hogy valakiket váratlanul érintett, hogy a háza közelében elkezdték az egyik geotermikus kút kivitelezését, viszont ez maximum négy hónapig járhat kellemetlenségekkel. Utána azonban ezeknek a kutaknak a segítségével lényegesen környezetbarátabban és olcsóbban tudjuk majd a távfűtést üzemeltetni Szegeden – mondta a Délmagyarországnak a Szetáv Kft. ügyvezető igazgatója. Kóbor Balázs azt is elmondta, hogy már a kutak helyének kijelölését is komoly munka előzte meg, a kivitelezésre pedig – alapos mérlegelés után – a katasztrófavédelem adott engedélyt. Kutakat egyébként nem csupán Szeged kertvárosi részein, hanem a lakótelepeken is létesítenek majd.
A kutak és a vezetékhálózat kiépítését folyamatosan ellenőrzi a hatóság, de egy ilyen ellenőrzést magánember is kérhet, ha azt gondolja, hogy túl nagy a zaj vagy bármilyen más szennyezés a környékén. Ekkor a szakhatóság kivonul, és ha kell, bírságol.Ahhoz, hogy szegeden Európa egyik legkorszerűbb és legkörnyezetbarátabb fűtési rendszerét megépítsék, összesen 27 geotermikus kutat fúrnak Szegeden a következő 5 évben. Így 9 fűtési kört helyeznek megújuló energetikai alapra. A rendszer az izlandi Reykjavíkban működő után Európa második legnagyobbja lesz, már ami a lakossági ellátást illeti.
A kutak óránként átlagosan 70 köbméter vizet termelnek majd, ami fűtőközegként szolgál a kazánházakban, vagyis a távfűtő hálózatba nem kerül be, hanem visszasajtolják a mélybe. A fedett uszoda mellett Felsőváros más területeit, továbbá Odesszát, az Északi városrészt, Rókust, Tarjánt, valamint a belvárost 1700–2000 méteres talpmélységű kutakból feltörő 90 Celsius-fokos vízzel fűtik majd.
– Mivel nem vagyunk iparváros, a Szetáv számít az egyik legnagyobb légszennyezőnek, ezen is változtathatunk a beruházás révén. A projekt legfontosabb eredménye az lesz, hogy 40-45 százalékkal tudjuk csökkenteni károsanyag-kibocsátásunkat 5 év alatt. Ezzel a fejlesztéssel Szeged felkerül az alternatív energiát hasznosítók térképére – mondta korábban Kóbor Balázs.
Az ügyvezető azt is elmondta, Szegeden 23 hőkörzet, 200-nál is több kazánház, 21 nagy fűtőmű van, és 200 kilométernyi vezeték a földben. Erre a rendszerre 10 milliárdos nagyságrendű összeget kellene költeni, amire nincs a városnak pénze, felújításokra is nagyjából a szükséges pénz fele jut éves szinten, azaz gyors az állagromlás. A geotermikus rendszertől így azt is várja, hogy mivel kevesebbet költenek majd gázvásárlásra, több forrás jut a rekonstrukciós munkákra.