2014.02.12. 13:57
A nagy vödrösnarancs-pakoló teszt! Mit gondol, nyertünk?
Nem politika, hanem tényleg kipróbáltuk, nyerünk-e, ha púposra rakjuk a narancsos vödröt a boltban.
A vödrös narancs pakolásához stratégia kell!Ön is egyensúlyozott már gúlásan megrakott vödrös naranccsal a kasszáig? Gurultak a narancsai a lábak között? Akkor megérti, miért mértük meg, igaz-e a feltételezés, hogy potyanarancshoz lehet jutni, ha nagyon telerakjuk a vödröt. Egyáltalán: mennyire kell telerakni ahhoz, hogy éppen annyit vásároljunk, amennyit a bolt számít.
A vödrös narancs lényege, hogy amennyi narancsot a vödörben el tudunk juttatni a kasszához, annyit kapunk meg egységáron. A Facebookon - hol másutt - tavaly gyorsan terjedt, hogy a vödrös narancs átverés, mert nem is lehet annyi narancsot pakolni a vödörbe (5,3 kilót), amennyit a bolt akkor megadott. Mi a Spar mostani akcióját próbáltuk ki; a vödörbe az üzletlánc szerint 5 kilogramm körüli narancs fér.
Lássuk, mi fér bele!
A vödrös narancs igazi lélektani húzás! Nyeréssel kecsegtet, mint egy svédasztalos ebéd, és még kihívás is, mint egy ügyességi vetélkedő zsákbanfutó száma.
Az ember egykettőre rájön, hogy a vödrös narancs pakolásához stratégia kell. A vödör ugyebár egyre szélesedik, alulra tehát kisebb narancsokat kell tenni. Bennünk meg épp a pakolás kezdetén buzog legjobban a vágy, hogy termetes narancsokat válasszunk, és így biztosítsuk be sikerünket! Ez azonban tévút, a legszebb narancsok jókora, kitölthetetlen űrt hagynának a vödör alján. A legnagyobbak a legtetejére valók, ezekből lesz nyertes építményünk gúlája. Amikor pedig a csúcsán elhelyeztük a legutolsót, a legnagyobbat, ami nem gurult le, azt gondoljuk, nyertünk, egészen biztosan több narancsot tettünk a vödörbe, mint amennyit a bolt számolt.
Pedig, dehogyis nyertünk még! Ott állunk megrakott vödrünkkel, és indulni kellene, a vödör billeg, a gúla bizonytalan, letesszük.
A szerzés természete
Választhatunk, hogy csatlakozunk-e méltóságvesztett társainkhoz, akik a pénztár felé ügyetlenkednek, vagy visszatesszük a legszebb narancsot a tetejéről, és máris vesztesnek érezzük magunkat. Az ügyesebbek úgy döntenek, inkább kosárba halmozzák a narancsot, és majd a pénztár előtt építik a gúlát. Nekik a mögöttük álldogálók tekintetét kell elviselniük, amely, minél tovább tart a statikai kísérlet, annál türelmetlenebb, mert vesztegel a sor.
A pénztáros hölgy viszont jócskán bővíti amúgy sem szegényes tapasztalatait a szerzés természetéről. Egy-egy narancs gurul, de nem illik lestoppolni, mégiscsak élelem, pedig lábra jön. Leszámítva azt az esetet, amikor a vevő szeletekre vágja a narancsot, és úgy teszi vödörbe (aminek tiltására nincs figyelmeztetés), a módszerünknél jobb pakolási módot nem láttunk.
A sikeres erőpróba végén azután úgy visszük a vödrös narancsot, mint aki tutira nyert.
Mérlegelés, eredményhirdetés
Otthon. A győzelem, úgy érezzük, nem kétséges, de a mértékét még ellenőrizni kell. Mi valami elsöprőt tippelnénk, legalább fél kiló pluszt, vagyis azt, hogy ennyivel tudtuk túlpakolni az áruház 5 kilós vödrét.
Elő a mérleget, rá a vödröt, újra gúlába pakolni, a mérleg inog, és lustán megáll az 5,3 kilónál.
Eredmény: a bolt becslése korrekt volt, a vödörbe valóban befért 5 kiló narancs, minden tudományos módszer nélkül is. A tavalyi zúgolódás viszont érthető volt, hiszen 5,3 kilót csak maximális ügyességgel lehetett kihozni. Mivel a passzírozást leszámítva más módon aligha lehet több narancsot tenni a vödörbe, elmondhatjuk, hogy körülbelül 30 dekányi, vagyis 3-4 darab narancs nyerhető meg kellő igyekezettel, és személyiségtől függően csorbult méltósággal.