2020.02.08. 10:45
Varga Judit is aláírta a nemzeti régiókról szóló európai petíciót
Az igazságügyi miniszter is csatlakozott a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) európai polgári kezdeményezéséhez, amelynek célja, hogy a gazdasági lemaradás megszüntetését célzó uniós kohéziós források elosztásánál a régiók nemzeti jellegzetességeit is kötelező legyen érvényesíteni.
Forrás: Facebook
A miniszter ezt a Facebook-oldalán jelentette be pénteken este. Azt írta:
„Add tovább, csatlakozzunk minél többen!”
Ön így csatlakozhat
A polgári kezdeményezést ezen a linken, a „Támogatom” fülre kattintva interneten keresztül bárki aláírhatja. Szükség esetén a kitöltéshez az anyaországi magyarok " target="_blank" rel="noopener noreferrer">az itt található videóban kaphatnak segítséget, az erdélyi magyarok pedig itt.
Dabis Attila, az SZNT külügyi megbízottja péntek az M1 csatornán arról beszélt: nagyon rosszul áll a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés támogatására indított aláírásgyűjtés. Elmondta, már csak kilencven nap van hátra az akció végéig, és a szükséges egymillióból eddig mindössze hatvanezer aláírás gyűlt össze.
A külügyi megbízott szerint ugyanakkor még mindig van elegendő idő arra, hogy ezen változtassanak, de ehhez mostantól naponta legalább tízezer aláírást kell gyűjteniük – tette hozzá. Azt mondta: az SZNT által kezdeményezett akciót azért indították, hogy az Európai Unió is járuljon hozzá anyagilag a hagyományos nemzeti közösségek identitásának megőrzéséhez.
Miről is szól a kezdeményezés, és miért támogassuk mi is?
A székelyföldi szervezet által útjára indított polgári kezdeményezés – melynek sikeréhez legkevesebb egymillió támogató aláírásra van szükség legalább hét uniós országból – a közvetlen demokrácia eszközével élve kívánja elérni, hogy az Európai Unió fejlesztéspolitikáján belül kiemelt figyelmet kapjanak az olyan nemzeti, nyelvi, kulturális sajátosságokat őrző régiók, mint amilyen például a Székelyföld. Ezeknek a több esetben közigazgatási hatáskörökkel sem rendelkező régióknak teremtene lehetőséget a kezdeményezés, hogy megőrizzék sajátosságaikat, amelyek fennmaradása veszélynek van kitéve. Az ENSZ kulturális szervezete, az UNESCO több mint 150 veszélyeztetett nyelvet tart számon Európában, köztük például a csángó magyart, a baszkot vagy a bretont. Ezen nyelvek az emberiség egyetemes kultúrájának fontos részét képezik, így az Európai Unió nem nézheti tétlenül ezek elsorvadását.
A témában eddig megjelent cikkeinket ide kattintva tudja megtekinteni.
Borítókép: Varga Judit igazságügyi miniszter aláírja az európai nemzeti régiókról szóló online petíciót