A vármegyét képviselő sportolók olimpiai szereplését összegeztük

2024.08.14. 14:00

Olimpia: Örömből és drámából is kijutott a szegedieknek

Két és fél hét során megannyi izgalmas, felejthetetlen pillanat tanúi lehettünk a párizsi olimpiai játékok során. Csongrád-Csanád vármegyét kajak-kenuban, úszásban és kézilabdában képviselték a magyar csapat sportolói, írásunkban összefoglaltuk, milyen is volt ez a párizsi olimpia számukra.

Vajgely Pál

Nádas Bencéék duója ezüstérmet nyert Párizsban.

Fotó: Árvai Károly/Nemzeti Sport

Vasárnap véget ért a XXXIII. Olimpiai Játékok, Párizsban a magyar csapat hat arany-, hét ezüst- és hat bronzérmet szerzett, valamint 21 alkalommal pontszerző helyen, azaz a negyedik-ötödik-hatodik hely valamelyikén végeztek. Összesen 19 medált szerezve az éremtábla 14. helyén végzett a magyar olimpiai csapat, a legutóbbi, tokiói játékokhoz képest ezzel egy helyet javított. 

olimpia
Nádas Bence karrierje első olimpiai érmét nyerte Párizsban.
Fotó: Peter Szalmas

Vármegyei érmek

A Csongrád-Csanád vármegyét képviselő sportolók közül ketten szereztek érmet. Két kajakos nevéhez fűződik a dobogós szereplés, az MVM Szeged VE-ből Nádas Bence Tótka Sándorral alkotott duója második lett a férfi K2 500 méteres döntőben. A szegedi Nádas Bence számára ez volt az első olimpiai érem, a 28 éves kajakosból igencsak előtörtek az érzelmek a dobogón. Nem volt egyszerű helyzetben Nádas, hiszen a párosok döntőjét megelőző napon a kajak négyessel hetedik helyen végeztek a döntőben. Az egységtől, amelynek az MVM Szegedből Kuli István is tagja volt, előzetesen többet vártak, ez után az eredmény után pedig Nádas Bence is felidézte, nehéz volt elaludnia, és helyre kellett rakniuk az önbizalmukat – másnap viszont jött a csodálatos ezüstérem. 

A királyszámban, K1 1000 méteren Kopasz Bálint magabiztos versenyzéssel jutott be a döntőbe, az algyői kajakost pedig ezúttal is a szám egyik esélyeseként tartották számon, hiszen címvédőként vághatott neki a döntőnek. Az utolsó kétszázötven méteren azonban nem tudott újítani az algyői kajakos, a cseh Josef Dostal pedig fáradhatatlanul ment előre, így Kopasz Bálint nem tudta utolérni – miközben Varga Ádám lehajrázta Ko­­paszt. 
Tokióhoz hasonlóan ezúttal is két magyar állhatott a dobogóra, ám ezúttal a második és harmadik fokra, Kopasz Bálint így bronzérmet nyert Párizsban. A 27 éves kajakos a futamot követően utalást tett arra is, egyelőre nem tudja, folytatja-e a karrierjét

Az MVM Szeged VE két ke­nusa, Nagy Bianka és Kiss Ágnes karrierje első olimpiá­ján szerepelhetett, és térhetett haza egy történelmi, pontszerző helyezéssel. A C2 500 méteres fu­­tamban ugyanis a negyedik helyen végeztek, és ezzel a magyar női kenu legjobb olimpiai eredményét érték el. 

Show, vagy a sportolók biztonsága?

Az egész olimpia egyik legnagyobb visszhangot kiváltó története volt, hogy több versenyszámot is a Szajnában rendeztek meg a párizsi ötkarikás játékokon. Abban a Szajnában, amelyben 1923 óta egyébként tilos úszni, természetesen nem véletlenül, hiszen a folyóba áramló szennyvíz, így a baktériumok miatt a Szajna nem alkalmas sportolásra. A párizsi vízközmű-szolgáltató, az Eau de Paris adatai alapján a Szajna vízminősége az olimpia legtöbb napján nem volt biztonságos az úszáshoz, adta hírül a brüsszeli Politico című lap. A triatlonosok és a nyílt vízi úszók edzéseit törölni is kellett, ám végül a verseny előtti mérések minden esetben határérték alatti eredményeket mutattak ki, így a sportolóknak nem volt más választásuk, ha olimpián akartak versenyezni, mint beleugrani a Szajnába. 

Fábián Bettina
Fábián Bettina a közösségi médiában közzétett posztja.
Fotó: Fábián Bettina Instagram-fiókja

Így volt ez Fábián Bettina esetében is, a Ferencváros szegedi nyílt vízi úszója a 10 kilométeres futam során több mint két óra hosszan volt a folyóban. A 19 éves sportoló hatalmasat küzdve szerezte meg az ötödik helyet, majd a versenyt követően magyaros megoldást alkalmazva, pálinkával igyekezett fertőtleníteni. Mint később kiderült, sajnos így sem kerülhette el a bajt, a versenyt követő nap éjjelén ugyanis kórházba kellett szállítani

Sajnos éjszaka elkezdtem hányni, és egész hajnalban csillapíthatatlan volt. Lázas is lettem, és hajnal négykor be kellett vinni a kórházba. Már sokkal jobban vagyok, de életemben nem voltam még ilyen rosszul... – mondta el szombaton Fábián Bettina, aki közösségi oldalán egy képet is posztolt a kórházból, amely mellé a „show or athletes sa­fety…?”, azaz a show, vagy a sportolók biztonsága szöveget helyezte el. Kétségkívül, pompás látványt nyújtott a táj és a versenykörnyezet, de kérdés, milyen áron. 

Olimpia: egy mozdulat mindent eldöntött

Az úszóversenyek során ketten képviselték Csongrád-Csanád vármegyét. A HAÁSZ Szegedi Úszó Egyletből Pádár Nikolett, valamint a Hód Úszó SE-ből Ugrai Panna egyaránt első olimpiáján vehetett részt. 

A két lány kezdésként a 4×100 méteres női gyorsváltó tagjaként versenyzett, és lett előfutamában hatodik, így összesítésben tizedik. 
Nem sokkal később Pádár Nikolett egyéni, kedvenc számában, 200 méter gyorsúszáson állt rajthoz. Az előfutamban jött a dráma: a szegedi úszó a ugyan negyedik helyen ért célba, azonban a futamot követően kizárták őt, mivel bemozdult a rajtnál, ezt pedig szabálytalan rajtnak minősítették. Az idejével egyébként tizenkettedikként bejutott vol­na a középdöntőbe, ám ezzel véget ért számára az egyéni verseny. Innen négy nappal később sikerült felállnia, és a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként új egyéni csúcsot repesztett. A magyar csapatnak tagja volt Ugrai Panna is, az egység pedig végül a világsztárokkal teletűzdelt döntőben a hatodik helyen végzett. 

Kézilabdában a magyar fér­­fi válogatottban hárman, Bánhidi Bence, Bodó Richárd és Mikler Roland képviselték az OTP Bank-Pick Szegedet. A magyar csapat a világ legjobbjai ellen is felvette a versenyt, a norvégok ellen például az utolsó másodpercekben még a győzelemre is volt esélye, viszont a kimaradt ziccer után gólt kapott, így vereséget szenvedett. A franciák elleni ki-ki mérkőzésen is megvolt az esély a győzelemre, így a továbbjutásra, ám a végjáték a házigazdáknak sikerült jobban, ezzel pedig a csoportkört követően búcsúzott a tornától a válogatott. 

 

Következik a paralimpia


 

Augusztus 28. és szeptember 8. között rendezik meg a XVII. Paralimpiai Játékokat, amelyre Magyarország 39 indulási jogot szerzett. Csong­rád-Csanád vármegyét képviselve ott lesz Párizsban az asztaliteniszező Major Endre, aki harmadjára vehet részt a paralimpián. 2016-ban Rióban negyedik, míg 2021-ben Tokióban ötödik lett. Szintén harmadik paralimpiájukon vehetnek részt a Biacsi ikrek. Bernadett és Ilona 1500 méteres síkfutásban indulhat majd Párizsban. Kajak-kenuban hárman is képviselik az MVM Szeged Vízisport Egyesületet, Boldizsár Dalma, Varga Katalin és Suba Róbert. A zsombói Cél-Tudat SE sportlövője, Rescsik Csaba is kvótát szerzett, míg a makói Mocsári Bence triatlonban szerzett indulási jogot. A magyar paralimpiai csapat kedden ünnepélyesen is letette az esküt


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában