2024.08.15. 18:50
Olimpia: Kiss Olivér szegedi játékvezető életre szóló élményeket élt át
Néhány éve még félelmet keltett volna egy nagyváros utcáin a gépfegyveres rendőrök és katonák látványa, a párizsi ötkariakás játékokon viszont nyugalmat és biztonságot sugározták. A szegedi játékvezető, Kiss Olivér, valamint debreceni társa, Bíró Ádám négy mérkőzést vezetett az olimpia kézilabdatornáján.
Kiss Olivér elégedetten értékelte teljesítményüket, míg az olimpiai rendezés lenyűgözte.
Forrás: Kiss Olivér családi archívuma
A Kiss Olivér, Bíró Ádám kettős vezette a Dél-Korea–Szlovénia és a Németország–Dánia női kézilabda-mérkőzést, míg a férfiaknál a Japán–Németország, valamint az Egyiptom–Argentína találkozón fújták a sípot. A párizsi olimpia egyenes kiesés szakaszában már nem léptek pályára, de a férfiak egyik elődöntőjében – amelyet Dánia és Szlovénia játszott egymással – tartalékok voltak, de szerencsére nem sérült meg egyik cseh játékvezető sem, így nem kellett beugraniuk.
Pici hiányérzete van csak
– Büszke vagyok magunkra, mert a maximumot nyújtottuk. Örülök, hogy a játékvezetők végső ranglistáján is előkelő helyen végeztünk. Természetesen azokat a párosokat nem tudtuk ezen megelőzni, akik már többször szerepeltek olimpián, Európa- és világbajnokságon. Mindössze amiatt van hiányérzetem, hogy a női keresztjátékban nem kaptunk lehetőséget, de tudtuk már a torna előtt, hogy az egyenes kieséses szakaszban azok vezetnek majd, akiknek több tapasztalattal rendelkeznek – jegyezte meg érdeklődésünkre Kiss Olivér.
Mint elmondta, egy olimpián teljesen más érzés bíráskodni, mint egy Eb-n vagy vb-n. Az egész torna során pozitív értelembe vett izgatottságot érzett magán, és a többi játékvezetőn is ezt vette észre. Az, hogy mindenhol az öt karikába “fut bele” az ember a városban, egészen különleges eufóriát épít fel a szurkolókban, a sportolókban és a játékvezetőkben is.
Olimpia megtelt lelátók előtt
Kiemelte, hogy parádés volt a rendezés. Úgy vélekedett, Párizs bármilyen sporteseményt megrendezhetett volna ebben a két és fél hétben, biztosan telt ház előtt versenyezhettek volna a sportolók. Jó példa erre, hogy a legismertebb sportágak mellett az emberek “vérkeringésében” kevésbé megtalálható falmászás, sportlövészet vagy éppen torna eseményein is vadászni kellett az ülőhelyeket a lelátón.
– A szabadnapjainkon minél több magyar érdekeltségű eseményre igyekeztünk kilátogatni. Először a Roland Garroson jártunk Nadal és Alcaraz utolsó győztes páros meccsén, ahonnan átmentünk a magyar–spanyol férfi vízilabdameccsre. Ami viszont egészen hihetetlen, hogy a férfi párbajtőrcsapat aranyérmét élőben láttuk a Grand Palais-ban. Olimpián elhangzó magyar himnuszt még a televízió előtt is megkönnyezi az ember, élőben pedig egészen felemelő érzés átélni – mesélte Olivér. Hozzáttete, jártak még női röplabdán, úszás délelőtti programon, amire meglepően nehéz volt bejutni, olyan sokan voltak, de látták Armand Duplantis kvalifikációs ugrását is.
Tom Cruise is megjelent
A megnyitón és a záróünnepségen is részt vettek, ezekkel kapcsolatban Olivér elmondta, utóbbi egészen káprázatos volt. Lenyűgöző volt a zárás, Los Angeles bemutatkozása, ahogy a Stade de France-ot is belengte az amerikai életérzés, ahogy Tom Cruise végigmotorozott az olimpiai zászlóval. És hogy mit mesél majd harminc év múlva az olimpiáról?
– Ez egyértelmű, az első meccsünket, amit vezettünk. A feleségem, a kisfiam és a szüleim is ott ültek a lelátón, a kezdő sípszó előtt megvolt a szemkontaktus, majd a végén odamentem hozzájuk. Ezek a pillanatok minden sportolónak fontosak, de nekem is, mint játékvezetőnek – zárta élménybeszámolóját.