Vetített diakép

2 órája

A diaporáma reneszánsza Kiszomboron

A nyolcvanas-kilencvenes években az előadások közönsége kultúrházakat töltött meg, ma viszont a fiatalabbaknak már el kell magyarázni azt is, mi az a vetített diakép, és miért érdekes, ha ezek zene kíséretében egymásba átúszva, teljes produkciót alkotva váltják egymást. A diaporáma egyik hazai mestere, Szőke János pénteken Kiszomboron tartott előadást.

Szabó Imre

Szőke János fotóművész kiszombori születésű. Múlt pénteken hazalátogatott egy kiállítás, illetve egy diaporáma-bemutató kedvéért. A tárlatot Süliné Rácz Emőke pedagógus ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, a diaporáma szerzőtársai pedig Borsi Sándor, Köles László és Naszradi András voltak, valamint Regedei-Csurgai Korinna, aki fuvolán, és Rónai Dániel, aki gitáron játszott.

diaporáma, kiállítás
A diaporáma mestere, Szőke János hazatért. Fotó: Szabó Imre

A diaporáma fénykora

– Annak idején az előadásaimmal bejártam szinte egész Európát, rangos díjakat nyertem, aztán jött a videóláz és a diaporáma iránti érdeklődés elült – mesélte az Ady Endre Művelődési Házban tartott előadás előtt Szőke. Hozzátette, nagyjából ugyanebben az időben neki is akadtak egyéb teendői, így ő is abbahagyta. Idén viszont, a digitális technika adta lehetőségeket kihasználva újra nekifogott.

– Két estére való anyagom van már. Azt látom, egyfajta reneszánszát éli a műfaj, újra hívnak sokfelé – mesélte a 75 esztendős művész. Mint pénteken szülőfalujának közönsége meggyőződhetett róla A Látható Világ című előadást figyelve, diái főként emberábrázolások – valamennyi a szépséget, a harmóniát és a szeretetet hirdeti. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a delmagyar.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában